Structural identification of the sehzade mehmed mosque through static and dynamic analyses
Statik ve dinamik analizler yardımıyla şehzade mehmet camisi'nin yapısal olarak tanımlanması
  1. Tez No: 181275
  2. Yazar: MUSA ARTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1543-1548 yılları arasında büyük Türk mimar Mimar Sinan tarafından, efsaneviOsmanlı mparatoru Süleyman'ın oğullarından biri olan Şehzade Mehmet'in anısına inşaedilen Şehzade Mehmet Camisi, Osmanlı mimarisinin ilk başyapıtlarından biri olarakdüşünülür.Bu Osmanlı-Türk başyapıtının deprem performansının belirlenmesi yönündebugüne kadar yapılmış olan araştırma çalışmalarının çok kısıtlı olduğu bir gerçektir.Herhangi bir nümeriksel ve fiziksel analizden önce detaylı bir tarihi araştırma gereklidir.Bu yüzden ilk olarak Şehzade Mehmet Camisinin yapısal özelliklerinin tarihi gelişimihakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak amacıyla Klasik Osmanlı Mimarisi Dönemindeyapılan beş cami ( Fatih Camisi, Beyazıt Camisi, Edirnekapı Mihrimah Camisi, RüstemPaşa Camisi ve Şehzade Mehmet Camisi) üzerine araştırma yaptım. Daha sonra ŞehzadeMehmet Camisinin yapısal karakteristikleri üzerine çalıştım. Bu çalışmada ŞehzadeMehmet Camisinin statik ve dinamik koşullarda lineer davranışını araştırmak amacıyla üçboyutlu sonlu elemanlı modeli yapılmıştır. Modal analiz yardımıyla Şehzade MehmetCamisinin doğal frekansları elde edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise geliştirilmişmodel üzerinde stanbul için olası bir senaryo depreminin etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Built between 1543-1548 by the great Turkish architect Mimar Sinan tocommemorate the memory of one of the legendary Ottoman Emperor Süleyman's sons,the prince Mehmet, the Sehzade Mehmet Mosque is considered to be one of the firstmasterpieces of the Ottoman architecture.It is a fact that the research studies carried out up today towards thedetermination of the earthquake performance of this masterpiece of Ottoman-TurkishEngineering is very limited. Before any numerical or physical analyses, it is essential tomake a deep historical survey. So, firstly, I started to research on five historical mosques(the Fatih Mosque, the Beyazit Mosque, the Mihrimah Mosque, the Rüstem PasaMosque and the Sehzade Mehmet Mosque) built in the classical ottoman architecture erain order to have detailed information about historical development of the structuralfeatures of the Sehzade Mehmet Mosque and then, I studied on the structuralcharacteristics of Sehzade Mehmet Mosque. In this study, the three dimensional finiteelement model of the Sehzade Mehmet Mosque was constructed in order to investigatethe linear structural behavior of the mosque under static and dynamic conditions.Natural frequencies were obtained by the modal analysis of the Sehzade MehmetMosque. Finally, the analysis of the improved model under a scenario earthquake forIstanbul was carried out.