Photoacoustic spectroscopy
Fotoakustik spektroskopi
- Tez No: 181276
- Danışmanlar: PROF. DR. YANİ SKARLATOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
En geniş anlamıyla, optiksel spektroskopi ışığın madde ile etkileşiminin çalışmasıolarak tanımlanabilmektedir. Optiksel spektroskopi açık çevreler üzerindeki çalışmalardaçok değerlidir, fakat yetersiz olduğu çeşitli örnekler de vardır. Bu problemi çözmek için,çeşitli teknikler geliştirilmiştir, ancak bunlar malzemelerin sadece küçük bir kategorisineuygulanabilmiştir ve sadece küçük bir dalgaboyu bölgesinde yararlı olmuştur.1970'lerde, konvansiyonel geçirme ve yansıma metodolojileri için uygun olmayanmalzemeleri çalışmak için yeni bir optiksel teknik geliştirilmiştir. Fotoakustik spektroskopiya da PAS diye adlandırılan bu teknik, konvansiyonel tekniklerden farklıdır; çünkü ölçülensinyaller, sadece malzeme içinde tamamıyla ısıya dönüşen emilmiş ışık yoluylaüretilmektedir.Bu tezde, katı örnekler üzerinde spektroskopik araştırma yapmak için, TürkiyeBilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜB TAK)'ın Ulusal Metroloji Enstitüsü(UME)'nde kurulmuş olan PAS deney sistemi tanıtıldı. Bu sistemin Rosencwaig-Gersho(RG) teorisine uygun olarak çalışıp çalışmadığının doğrulaması yapıldı. Bu çalışmayardımıyla, gelecekte yukarıda bahsedilen PAS sistemini kullanarak, sadece spektroskopikve fotokalorimetrik çalışmalar değil, aynı zamanda tahribatsız derinlik profili analizi,tabakaların ve ince filmlerin kalınlık ölçümleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In its broadest sense, optical spectroscopy can be defined as the study of theinteraction of light with matter. Optical spectroscopy is invaluable in studies on cleanmedia but there are several instances where it is inadequate. In order to solve this problem,several techniques were developed, but these were applicable to only a small category ofmaterials and useful only in a small wavelength region.In the 1970?s a new optical technique was developed to study the materials that areunsuitable for the conventional transmission or reflection methodologies. This techniquecalled photoacoustic spectroscopy or PAS, is different than the conventional technique,since the measured signals are produced only by the absorbed light absolutely converted toheat in the sample.In this thesis, the photoacoustic spectroscopy (PAS) experimental system that was setup at the National Metrology Institute (UME) of the Scientific and Technological ResearchCouncil of Turkey (TUBITAK) in order to make spectroscopic research on solid samplesis introduced. The confirmation of whether this system is working according to theRosencwaig-Gersho (RG) theory is done. By the aid of this study, in the future, not onlyspectroscopic and photocalorimetric studies, but also nondestructive depth profile analysis,thickness measurement of layers and thin films will be done using the above mentionedPAS system.