Design of a continuous-time current-mode sigma-delta analog-to-digital converter
Sürekli zamanlı akım modlu sigma-delta analog / sayısal çevirici tasarımı
  1. Tez No: 181274
  2. Yazar: AHMET YASİN ÇİTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Analog / sayısal çeviricilerin önemi analog dünya ile hesap ve sinyal işlemeningerçekleştiği sayısal dünya arasında bir arayüz olduğundan gün geçtikçe artmaktadır.Geçtiğimiz yıllarda, düşük geliştirme maliyeti ve iyi lineer davranışları sigma delta tipiçeviricileri geniş kapsamda kullanılabilir yapmıştır. Bu tez kapsamında sürekli zamanlı sigmadelta çeviriciler düşük çalışma gerilimi ve diğer benzeri ayrık zamanlı sigma deltaçeviricilerden daha düşük güç tüketim gibi avantajlarından dolayı çalışılmıştır.Bu tez ile akım modlu sürekli zamanda çalışan sigma delta analog sayısal çeviricinintasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda tümlev devresi, karşılaştırıcı ve sayısal analogçevirici ve bu çeviricinin kontrol katı olan yapı blokları tasarlanmıştır. Bu tasarım nihayetindeSPICE benzetimi ile de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the Analog-to-Digital converters (ADC) is increasing due to thenecessity of an interface between the analog and digital world where computing and signalprocessing are executed.Over the last years, their low cost development and good linearity made sigma-delta(Σ∆) type converters widely available. In this thesis, due to their various advantages like lowvoltage operation, and lower power consumption than their discrete time (DT) counterpart,continuous time (CT) Σ∆ has been studied.This thesis presents the design of a continuous time current-mode Σ∆ ADC starting fromthe building blocks as integrator, comparator and digital to analog converter (DAC) and itscontrol circuitry. The transistor level circuit designs are verified with SPICE simulations.