Pürülan meninjitin tanısında kültür, latex aglutinasyonu ve EIA yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 18128
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER TALİ ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 52 - ÖZET Pürülan meninjit ön tanılı 550 hastaya ait beyin-omu rilik sıvısı, klasik kültür yöntemlerinin yanısıra, beyin- omurilik sıvısında antijen saptayan hızlı serolojik yöntem ler olan LA ve EIA ile de incelenmiş ve sonuçlar karşılaş tırılmıştır. Kültür ve antibiyogram sonucu beklenmeden antibiyotik kullanma alışkanlığının yaygın olması, muayene maddeleri nin her zaman uygun standart koşullarda laboratuvara ulaş tırılamaması nedenleri ile etkenin üretilmesinde başarılı olunamadığı belirlenmiştir. Bey in-omur ilik sıvısında anti jenin gösterilmesi esasına dayanan LA ve EIA'nın hemen eş değer sonuç vermesi ; daha az karmaşık ve ucuz olması, so nucun daha kısa sürede alınması nedeni ile LA rutin labo ratuvarlarda güvenilir bir tanı için mutlak uygulanması gereken bir deney olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 53 SUMMARY Cerebrospinal fluids taken from the patients with purulent meningitis were examined by culture techniques; latex agglutination (LA) tests and enzyme immunoassay (EIA) techniques in order to make comparison for rapid determination of the agents. It is known that the culture techniques are unsuc cessful due to antibiotic therapy prior to specimen take an unsuitable taking and sending ways to laboratory. According to the results of this study, LA and EIA techniques were found to be approximately in equal value for detecting antigen in the specimen, whereas economic and less complicated LA was chosen to be the most avai lable technique among the others.