Implementation of distributed workflow management systems
Dağıtık iş akışı yönetim sistemi uygulaması
- Tez No: 181283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalı mada mevcut i akı ı yönetim sistemleri incelenmi ; dinamik, rekabete açıki ortamlarındaki i süreçlerini yönetebilecek da ıtık i akı sistemi sunulmu tur.Kullanılan mevcut i akı ı sistemlerinin bazı konularda yetersiz kalıyor olması da ıtık iakı ı sistemlerinin gereklili ini ortaya çıkarmı tır. akı sistemleri, i süreçlerininyürütülmesini kolayla tırırken operasyon yürütme zamanlarını azaltmaktadır. Ancaksistemler tek bir sunucu üzerinde ko turuldu u takdirde sunucu üzerindeki i yüküartmakta ve artan bu i yükünden dolayı, di er i akı süreçlerinin yürütülmesi daha fazlazaman almaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için çok sunuculu sistemlerin kullanımıtercih edilmeye ba lanmı tır. Ancak, i akı ları bu sistemlerdeki her sunucuda ayrı ayrıtanımlanmalı ve bu sunucular özde tutulmalıdır. Sunucuların güncel tutulması için gerekliolan özde le tirilme operasyonu sıklıkla tekrarlanmalıdır. Özde le tirme operasyonunsıklıkla tekrarlanıyor olması ise ileti im/a maliyetlerini arttırmaktadır. Ayrıca busunucular aynı uygulamaları kullanmalı ve aynı dili konu malıdır. Mevcut sistemlerindi er bir kusuru da i lem yapan sunucular arasında gönderilen büyük boyutlu verilerdir.Bir i in tüm verisi ilgili i akı ı sunucusuna gönderilirken, a sistemi gönderilen veri ileme gul edilmekte ve sunucularının yükü artmaktadır. in tüm verisinin gönderiliyorolması, güvenlik açıkları olu makta ve verinin kaybolma riskini artırmaktadır. Sunulanyeni i akı ı motoru yukarıda bahsedilen kusurları ortadan kaldırmaktadır. Yeni sistemde,i akı ı tanımları birçok i akı ı motorları arasında da ıtılır ve sadece gerekli olan bilgiilgili i akı ı motoruna gönderilir. Birçok i akı sunucusu kullanılarak, sunucularınüzerindeki i yükü azaltılırken, sistemlerin daha olgun ve ölçeklenebilir olması veperformanslarının artması sa lanır. akı ındaki herhangi bir de i iklik için, akı ın ilgilikısmının, ilgili sunucuda de i tirilmesinin yeterli olması, sistemin esnekli ini deartırmaktadır. Sunulan sistemin ek bir katkısı olarak, referansı gönderilen verinin tamamıGörev Veri Tabanında (Business Data Store) ve i in statüsü Statü Veri Tabanında (InstanceData Store) saklanır. Böylece veri ve statü kalıcılı ı sistemde sa lanmı olur.
Özet (Çeviri)
In this work, workflow management systems are investigated and a workflowengine which can be used in the competitive and dynamic business environment formanaging distributed workflows is proposed. The currently used workflow managementsystems? insufficiencies revealed the need for the implementation of distributed workflowmanagement systems. Workflow management systems ease the execution of businessprocesses and decrease the processing time but if WfMSs are run on single servers, theworkloads increase and servers become overloaded causing the operating time to beincreased. Therefore multi servers are preferred for the management of workflows but theworkflows have to be defined in each server separately and the definitions need to be keptupdated. As the servers have to be kept updated, synchronization operations have to bescheduled frequently which increases the communication costs. Also these servers have tobe using the same applications and same language for communication and execution.Another drawback of the current systems is the load of the data that are transferredbetween the processing systems. The job is completely transferred to the related workflowagent, causing the workload of the server increase by occupying the network. Transferringthe whole job causes security vulnerability and increases the risk of loosing the data. Theproposed WF engine solves these shortages. In this work, we distribute the workflowdefinitions between several workflow engines and send only the required data to relatedWF engines for processing. Using several different WF engines in the proposed system;the workload on the servers decrease, the systems become more robust and scalable, andtheir performances increase. Flexibility of the systems increase also since the change ofrelated WF definition is enough for the change of the whole WF. As an additional benefit,reference of the data and state of the job that are sent to the other engines are saved inbusiness and instance data stores in the proposed system, supplying data and statepersistency in the system.