Cleaning of contaminated soils using ionic liquids and supercritical carbon dioxide
Kirli toprakların iyonik sıvılar ve kritikötesi karbon dioksit ile temizlenmesi
- Tez No: 181284
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU, PROF. DR. UĞUR AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı iyonik sıvıların normal şartlarda toprakta bulunan kirleticimaddeleri çözme gücünden ve kritikötesi karbon dioksitin iyonik sıvıdaki çözünmüş olan bumaddeleri çekme gücünden faydalanarak kirli toprakların temizlenmesini hedefleyen bir işlemgeliştirmektir. Bu çalışmada naftalin, toprak içerisindeki kirletici maddeleri temsilen modelmalzeme olarak, 1-n-bütil 3-metilimidazolyum hekzaflorofosfat ([bmim][PF6]) ise iyonik sıvıolarak kullanılmıştır. Kritikötesi özütleme deneyleri 25, 35, 40ºC sıcaklık, 80, 100, 120, 140bar basınç, iki, dört ve altı saatlik sürelerde yapılmıştır. Kritikötesi yöntemle temizleneniyonik sıvı, naftalinle kirletilmiş toprakların temizlenmesinde tekrar kullanılmıştır. Naftalin ilekirletilen toprak [bmim][PF6] ile başarıyla temizlenmiştir, toprakta kalan naftalin derişimininkaynaklarca kabul edilen sınırların altında olduğu görülmüştür. Kritikötesi özütlemedeneylerinin sonuçları, basınç, sıcaklık ve özütleme süresi arttıkça, kritikötesi karbon dioksitin[bmim][PF6] içerisinden naftalin çekme oranının arttığını göstermektedir. Dört saat süresince,140 bar, 40ºC'de yapılan deneylerde iyonik sıvı içerisinden çekilen naftalin oranı yüzdece83.8'e ulaşmakta iken, 80 bar ve 25ºC gibi düşük basınç ve sıcaklıklarda dört saat düresinceyapılan deneylerde, bu oran yüzde 12'ye düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to utilize the ability of ionic liquids (IL) to dissolvecontaminants at near ambient conditions from soil along with the ability of scCO2 to recoverthe contaminants from the IL extract, in order to develop a process for the cleaning ofcontaminated soils. Naphthalene was used as the model component to represent a soilcontaminant, 1-n-butyl 3-methylimidazolium hexafluorophosphate ([bmim][PF6]) was used asthe IL. The feasibility of using scCO2 to recover naphthalene dissolved in the IL wasinvestigated by supercritical extraction experiments conducted at 25, 35, 40ºC and 80, 100,120, 140 bar and two, four, six hours of contact time. Finally, ILs cleaned by scCO2 werereused in the extraction of other soils samples to observe efficiency of IL recycling. Soilcontaminated with naphthalene was cleaned using [bmim][PF6], and naphthalene remaining inthe soil was below the maximum allowable concentration limit given. Supercritical extractionpressure, temperature and time positively affect naphthalene recovery from IL. At 140 bar,40ºC, four hours of extraction period, naphthalene recovery from IL by scCO2 reached a valueof 83.8 per cent, whereas at 80 bar, 25ºC and four hours of extraction period, the recovery was12.0 per cent.