Investigation of the transit maritime traffic in the strait of istanbul through simulation modeling and scenario analysis
İstanbul boğazi transit gemi trafiğinin benzetim modelleme ve senaryo analizi ile incelenmesi
- Tez No: 181285
- Danışmanlar: PROF. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türk Boğazları, Karadeniz ve Akdeniz arasında tek denizyolu olarak büyük stratejikve ekonomik önemdedir. Son yıllardaki transit gemi sayısındaki artış ve yoğun yerleşimbölgelerine ve bununla birlikte bu dar su yolunun çoğunlukla Avrupa ve Asya kıyılarıarasında çalışan yoğun yerel trafiğe çok yakın geçen ciddi miktarda tehlikeli yüklerTürkiye için derin bir endişe kaynağıdır. Bu çalışma İstanbul Boğazı'ndaki transit trafikiçin bütünleşik bir benzetim modeli geliştirmeyi ve geçiş talebinin tip ve sıklığının yanısıraçeşitli doğal etkilerin, kaynak ve karar/politika kurallarının sistem üzerindeki etkileriniincelemek için senaryo analizi gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, dikkatealınan başarım ölçüleri geçen gemi sayısı ve tipi, gemi geçiş süreleri ve beklemezamanları, kuyruklardaki gemi sayıları, Boğaz boyunca gemi yoğunlukları, kılavuz kaptanve römorkör kullanım oranlarıdır. Bu başarım ölçülerine gemi geliş oranı, gemi özellikleri,kılavuz kaptan ve römorkör bulunabilirliği, akıntı koşulları, gemiler arası takip mesafesi,görüş mesafesi ve mevsimsel koşullar gibi faktörlerin etkilerini incelemek için senaryoanalizleri tasarlanmıştır. Bu bakış ile, Boğaz trafik benzetim modeli ayrıntılı transit gemigeliş süreci modeli, rassal bir görüş mesafesi ve rassal bir akıntı modeli ile donatılmıştır.Güncel İstanbul Boğazı trafik kuralları ve düzenlemeleri, mevcut kılavuz kaptan verömorkör hizmetleri, trafik şeritleri ve sollama koşulları da modele yüklenmiştir. Ayrıca,yapıyı daha iyi anlatmak ve modeli gerçek zamanlı bir karar destek ve eğitim aracı olarakkonumlandırmak için modelin canlandırması geliştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları faktörlerve karşılıkları arasındaki ilişkileri açığa çıkarırken gemi gelişleri ve gemi özellikleri gibidışsal faktörlerin ve kılavuz kaptan ve römorkör sağlanması ve Boğazdaki takip mesafesigibi kontrol araçlarının da önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Straits, the unique water route between the Black Sea and theMediterranean is of great strategic and economic importance. The increase in the numberof transit vessels in recent years and serious quantities of dangerous cargo passing veryclose to highly populated areas as well as through a very dense local traffic mostly betweenthe European and Asian shores of this narrow waterway are sources of deep concern forTurkey. This study aims to develop an integrated simulation model for the transit maritimetraffic in the Strait of Istanbul and to perform scenario analysis to investigate the effects oftype and frequency of transit vessels, as well as various natural factors, resources anddecision / policy rules, on the system. In this context, the performance measures in concernare the number and types of vessels passed, transit times and waiting times of vessels,number of vessels in the queues, vessel densities throughout the Strait, pilot and tugboatutilizations. Scenario analyses have been designed to investigate the effects of vesselarrival rates, vessel profiles, pilot and tugboat availabilities, current conditions, pursuitdistances between vessels, visibility and seasonal conditions on these performancemeasures. In this regard, the Strait traffic simulation model is equipped withcomprehensive arrival process model of transit vessels, a stochastic visibility and astochastic current model. Current Strait of Istanbul Traffic Rules and Regulations, theavailable pilotage and tugboat services, traffic lanes and overtaking conditions are allimposed to the model as well. Besides, animation of the model is developed to betterdescribe the structure and to deploy the model as a real time decision support and trainingtool. Results of the study reveal interesting relationships among factors and responseswhereas they point out the importance of external factors of vessel arrivals and vesselprofiles and control tools such as pilotage and tugboat supply and pursuit distance in theStrait as well.