An Investigation of transportation risk in the İstanbul strait
İstanbul boğazında deniz trafiğinin yarattığı risklerin araştırılması
- Tez No: 50552
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET İstanbul Boğazı, uluslararası transit için kullanılan en önemli suyollarından biridir. Stratejik konumu dolayısı ile boğazdan çok sayıda ticari gemi geçmektedir. Montrö antlaşmasına göre tüm ticari gemiler İstanbul Boğazında serbestçe geçme hakkına sahiptir. Bu yüzden geçişleri düzenleyici ve kontrol edici önlemler kısıtlıdır. Ayrıca, İstanbul Şehir Hatları vapurları ve yerel deniz trafiği trafik yoğunluğunu artırıcı rol oynamaktadır. Trafik yoğunluğunun yanısıra, boğazın fiziksel özellikleri (dönüşler, genişlik, akıntı vs.) boğazdan geçişleri olumsuz olarak etkilemektedir. Bu özellikler ve yoğun trafik boğazda seyreden gemilerin kaza yapma olasılıklarını artırmaktadır. 1982 yılının Mayıs ayından 1994 yılına kadar boğazda 205 kaza gerçekleşmiş ve bu kazaların bir çoğunda gemilerin taşımakta oldukları zararlı maddelerin yayılması ile boğaz önemli ölçüde kirletilmiştir. Bu çalışmanın amacı İstanbul Boğazında olabilecek deniz kazalarının yaratacağı risklerin araştırılması ve değerlendirilmesidir. Çalışmada ilk olarak gerekli olan veriler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Daha sonra, iki ayrı regresyon modeli ile kazalara sebep oldukları düşünülen faktörlerin önem dereceleri araştırılmıştır. Son kısımda ise bir vaka analizi olarak basit bir Gaussian Yayılma Modeli çerçevesinde olabilecek bir kaza sonucunda yayılacak amonyak miktarı hesaplanmıştır. Çalışma bulunan sonuçların özetlenmesi ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Istanbul Channel (Bosphorus) is one of the most important waterways for international navigation. Due to its strategic position, a large number of merchant vessels pass through the channel, while according to Montreux Treaty, all merchant vessels have freedom of transit and navigation through it. Moreover, scheduled ferries operating across the channel contribute heavily to the congestion in the channel. Besides the heavy traffic, physical characteristics of the channel such as strong currents, narrowness and sharp turns impose serious navigational difficulties on the passing vessels. These difficulties together with the heavy traffic increase the likelihood of accidents at and in the vicinity of the channel. The aim of this study is to investigate the risks associated with potential naval accidents in the Bosphorus. In this context, first an extensive data collection effort has been spent. Then, two regression models are developed to determine the significant factors that contribute to the occurrences of accidents. Then, a simple consequence analysis is performed as a case study based on the Gaussian Dispersion Model. An accident involving a hazardous substance, ammonia, is considered. The study is concluded by summarizing results and suggestions for future study.