The effect of nNav1.5 gene expression on breast cancer metastasis
nNav1.5 gen anlatımının meme kanseri metastazı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 181297
  2. Yazar: REZAN FAHRİOĞLU YAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BATTALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tipidir, metastazı ise ölümcüldür.Meme kanseri metastazı, günümüzdeki tekniklerle mikroskopik düzeydetanımlanamamaktadır. Bu nedenle, güvenilir erken metastaz belirteçlerine gerekduyulmaktadır. Neonatal Nav1.5, (nNav1.5), voltaj-kapılı sodyum kanalı (VGSC)alttiplerinden biridir ve erken metastaz belirteci adayı olabilir.Bu çalışmada, nNav1.5 anlatımı ile meme kanseri metastazı ve östrojen reseptörü(ER) arasındaki paralel ilişki bir grup hastada belirlendi. leride ilaç geliştirilmesineyönelik veri sağlamak amacıyla normal insan dokularında nNav1.5'in dağılımı incelendi.skelet ve kalp kası, beyin, ince bağırsak, kalın bağırsak, mide, özofagus, mesane veprostat dokularında nNav1.5 belirlenmese de memede bazal seviyede anlatıldığı gösterildi.Ayrıca VGSCα proteininin elektrikle uyarılamayan dokulardaki dağılımı incelendi.Mesane dışında yukarıda adı geçen tüm dokularda genellikle salgı yapan hücrelerdebelirlenmesi proteinin salgılamada rolü olabileceğini gösterdi. VGSCα'nın kolon, mide,mesane, böbrek ve akciğer kanserlerinin tümörlü bölgelerindeki anlatımının artmış olmasınedeniyle proteinin metastaz mekanizmasında yaygın rolü olabilme ihtimali mümkündür.Bu tez çerçevesinde, östrojenin metastatik meme kanserinde görülen nNav1.5 artışıve aktivitesi üzerindeki olası etkisi incelendi. Östrojenin hücre hatlarında çoğalmayıetkilemediği ancak nNav1.5 proteinini anlatan yüksek metastatik kapasitesi olan hücrelerdehareketliliği bu protein üzerinden az miktarda arttırdığı gösterildi. nNav1.5 proteiniiçermeyen düşük metastatik hücrelerde ise az miktarda azalttığı görüldü. Yüksek derecedemetastatik hücrelerde östrojenin nNav1.5 protein miktarını değiştirmediği ancak işlevselproteinin hücre membranında yoğunlaşmasına neden olduğu belirlendi. Bu sonuçlar,östrojenin meme kanseri hareketliliğini nNav1.5 ile etkileşerek artırabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women and its metastasis is lethal.Currently microscopic metastasis cannot be detected, requiring reliable early markers.Neonatal Nav1.5 (nNav1.5) is a voltage-gated sodium channel (VGSC) and may be one of thepotential early prognostic markers for breast cancer metastasis.In this study, we determined that nNav1.5 expression was in parallel with breast cancermetastasis and estrogen receptor expression in a group of patients. We provided data forfuture drug development by determining absence of nNav1.5 protein in normal human skeletaland heart muscle, brain, small intestine, colon, stomach, esophagus, urinary bladder andprostate. The protein was present in breast at basal level. We also investigated the distributionof VGSCα in these tissues where the protein was determined mostly in secretory cells in alltissues except urinary bladder indicating a role in secretion. Upon identification of VGSCαupregulation in tumor regions of colon, stomach, urinary bladder, kidney and lung cancer it ispossible that VGSCα expression is a widespread mechanism in metastasis.In this study, we investigated the role of estrogen on nNav1.5 upregulation and activityin metastatic breast cancer cells. Estrogen had no effect on proliferation but increased motilitythrough nNav1.5 in highly metastatic cells and decreased in weakly metastatic ones slightly.nNav1.5 protein amount was not affected by estrogen but functionally available form on theplasma membrane was increased only in highly metastatic cells. These results may suggestthat estrogen increases motility capacity of breast cancer cells by regulating nNav1.5 activity.