A dynamically clock-controlled binary stream cipher with memory and dynamic multiplexing 'the mono stream cipher
Bellekli ve dinamik çoğullamalı dinamik saat denetimli ikili dizi tip şifreleyici 'mono dizi tip şifreleyici
- Tez No: 181296
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dizi tip şifreleyiciler yüksek hızlı şifreli iletişim için uygundur çünkü bu tipşifreleyiciler yüksek çıktı hızı ve donanımda kolaylık sağlamaktadır. Genel olarak, dizi tipşifreleyiciler basitlik ve yazılım ve donanımda gerçekleştirilmelerindeki kolaylık nedeniyleDoğrusal Geri Beslemeli Kayan Saklaçları (LFSRs) kullanmaktadır. Fakat, bu randımanlıbileşenler güvenliği dikkate aldığımızda yeterli olmamaktadır. Tasarımcı, sistemikriptanalize karşı daha güçlü yapmak için birçok doğrusal olmayan fonksiyonlar vemekanizmalar kullanmalıdır. Bir dizi tip şifreleyici yüksek periyoda, yüksek doğrusalkarmaşıklığa, iyi istatistiksel özelliklere sahip olmalı ve cebirsel saldırılar, ilinti saldırıları,zaman bellek ödünleşimi saldırıları, böl ve fethet saldırıları gibi birçok başarılı güncelsaldırıya karşı dayanıklı olmalıdırBu tezde yeni bir dizi tip şifreleyici tasarımı önerildi. MONO cebirsel ve ilintisaldırılarına karşı güçlü olması için tasarlandı. Tasarım evresinde, hedef iyi rasgeleliğe,yüksek periyoda ve doğrusal karmaşıklığa sahip ve saldırılara karşı dayanıklı bir dizi tipşifreleyici tasarlamaktı. Diğer hedef gerçekleştirilebilir bir dizi tip şifreleyici tasarlamaktı.Ayrıca bu tezdeki yenilik, bellek ve dinamik çoğullama kullanarak bir dinamik saatdenetimli süzgeç üretecinin önerilmesidir. MONO başlangıç aşaması, gizli anahtarın elegeçirilebilmesi için zorluğu bilinen matematiksel problemlerin çözümüne dayanmaktadır.MONO dizi tip şifreleyicinin yüksek periyot ve doğrusal karmaşıklığı sağladığıgösterilmiştir. Ayrıca sistem iyi istatistiksel özelliklere sahiptir. MONO şifreleyicisininrasgele sayı üretimi temel gereksinimlerini sağlayıp sağlamadığını görmek için birçokistatistiksel test uyguladık. MONO bütün testleri geçti. MONO ilinti , cebirsel, böl vefethet, zaman bellek ödünleşimi saldırıları gibi birçok önemli saldırıya karşı güvenli.Ayrıca MONO donanım olarak da incelendi ve uygun sonuçlar alındı. Sonuç olarakMONO donanım ve yazılım uygun için uygun bir dizi tip şifreleyici diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Streams ciphers are appropriate for high speed encrypted communications becausethis type of ciphers provide high output speed and ease of implementation in hardware.Generally, stream ciphers makes use of Linear Feedback Shift Registers (LFSRs) due toits simplicity and its ease of realization both in software and hardware. However, thisefficient component is not sufficient when we consider security. The designer should usemany nonlinear functions and mechanisms to make the system more resistant againstcryptanalysis. A stream cipher should have high period, high linear complexity, goodstatistical properties and be resistant against most recent successful attacks such asalgebraic attacks, correlation attacks, time memory tradeoff attacks, and divide andconquer attacks.In this thesis, a new stream cipher design is proposed. MONO is designed to beresistant against algebraic and correlation attacks. In the design phase, the objective was todesign a stream cipher with good randomness, high period and linear complexity andresistance against many attacks. The other objective was to design a realizable streamcipher. Also the innovation in this thesis is the proposal of a dynamically clock controlledfilter generator with the use of memory and dynamic multiplexing. The initialization stepof MONO is based on solving a mathematical problem which is known to be difficult, todeduce the secret key. It is showed that MONO stream cipher satisfies high period andlinear complexity. Also, system has good statistical properties. We have made severalstatistical tests to see whether MONO cipher satisfies basic requirements for randomnumber generation. MONO passed all of the tests. MONO is secure against manyimportant attacks such as correlation attacks, algebraic attacks, divide and conquer attacks,and time memory trade off attacks. The hardware implementation of MONO has also beeninvestigated and we had observed appropriate results. Consequently, we can say thatMONO is appropriate for both hardware and software applications.