Sig1r upregülasyonu-downregülasyonuunda TIC10/ONC201'in MDA-MB-231 ve MCF-7 meme kanseri hücre hatlarında nnav1.5 ve anav1.5 üzerine etkisi
Effect of TIC10/ONC201 on NNAV1.5 and ANAV1.5 in MDA-MB-231 and MCF-7 breast cancer cell lines in sig1r upregulation-downregulation
- Tez No: 715506
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU, DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tüm dünyada kadınlar arasında akciğer kanserinden sonra en yaygın görülen kanser çeşidi meme kanseridir. Görülme sıklığı gittikçe artmakta olup kansere bağlı ölümlerde ilk sıralarda yer almaktadır. Sağlıklı meme dokusu hücrelerinin farklılaşarak kanserli hücrelere dönüşmesinin sebepleri araştırılmaktadır. Özellikle kanser hücresi oluştuktan sonra metastatik yetenek kazanması ve agresif bir şekilde doku ve organları istila etmesinin ardında yatan moleküler nedenler sıkı bir şekilde araştırılmakta ve aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Hücre içi ve hücre dışı dengenin korunmasında hayati bir rol oynayan voltaj kapılı sodyum kanallarının alt birimleri olan nNav1.5 ve aNav1.5'in gen ifadelerindeki değişikliklerin meme kanseri hücrelerinde metastaz ile ilişkili olduğu ve kanserdeki mekanizması, işlevleri ve rolü aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla MDA-MB-231 ve MCF-7 meme kanseri hücre hatları kullanıldı. Her bir hat için kontrol, SIG1RAn, SIG1RAg, T (TIC10/ONC201-antikanser ajan), TSAn, TSAg, TSAnLev, TSAnLid, TSAgLev ve TSAgLid olmak üzere 10 farklı grup oluşturuldu. MDA-MB-231 ve MCF-7 meme kanseri hücre hatlarında Sigma reseptör 1 antagonisti ve agonisti ile kemoterapötik ajan ve Na+ kanal blokörlerinin kullanılmasının hücre sağkalımı, Na+ kanallarının ekspresyonu ve kanser hücrelerinin migrasyon hızları üzerine etkileri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women worldwide, after lung cancer. Its incidence is increasing, and it ranks first in cancer-related deaths. The reasons for the differentiation of healthy breast tissue cells into cancerous cells are being investigated. The molecular reasons behind the metastatic ability and aggressive invasion of tissues and organs, especially after the cancer cell has formed, are being studied and tried to be clarified. It is aimed to elucidate that changes in gene expressions of nNav1.5 and aNav1.5 which are subunits of voltage-gated sodium channels that play a vital role in maintaining intracellular and extracellular balance, are associated with metastasis in breast cancer cells and their mechanism, functions and role in cancer. For this purpose, MDA-MB-231 and MCF-7 breast cancer cell lines were used. For each line, 10 different groups were created as Control, SIG1RAn, SIG1RAg, T (TIC10/ONC201-anticancer agent), TSAn, TSAg, TSAnLev, TSAnLid, TSAgLev and TSAgLid. The effects of using Sigma receptor 1 antagonist and agonist, chemotherapeutic agent and Na+ channel blockers on cell survival, expression of Na+ channels and migration rates of cancer cells in MDA-MB-231 and MCF-7 breast cancer cell lines were determined.