Semantic web services composition: a network analysis approach
Anlamsal web servislerinin derlenmesi: Ağ analizi yaklaşımı
- Tez No: 181299
- Danışmanlar: DR. AYŞE BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yazılımın servis olarak sunulması yaklaşımı, endüstriyel ve akademik çalışmalarınweb üzerinde entegrasyon alanında yoğunlaşması sonucunda gerçeklik kazanmıştır.Dağıtık bir altyapının gerçek potansiyeli, web servislerinin bir iş akışının parçaları olarakbelli bir amaca ulaşmak için birlikte çalışabilir hale gelmesiyle görülecektir. Rol oynayantüm tarafların beklenmeyen değişimler içinde olduğu böyle bir durumda, seçmeye dayalıbir derleme için kolay adapte olabilen, esnek sistemler gerekmektedir. Bu sistemler,ihtiyaçlara cevap verebilecek, bir bütünün parçaları gibi birleştirilmiş tek bir servisiderleme yeteneğine sahip akıllı sistemler olmalıdır.Web servisleri, tez kapsamında, daha çok bilgi servisleri olarak kullanılmaktadır. Buservisler ortam üzerinde bir değişiklik yapmadan, bilgi üreten servislerdir. Diğer türservisler ise ortam üzerinde değişiklik yaratan derleme sürecinin karmaşıklığını artırarakbelli bir anda ortam koşullarının kontrol edilebilmesini ve bir sonraki hareketinplanlanabilmesini zorlaştırmaktadır.Bu çalışmada, servislerin bulunmasına ve derlenmesine grafik tabanlı teorikaltyapıyla web servislerini birleştirerek rehberlik eden, etmen tabanlı bir sistemsunulmaktadır. Yaklaşımımızın test edilebilmesi için ağ teorisinden gelen tekniklerle webservislerini derlemeye yönelik planlar oluşturan, etmen tabanlı bir sistem geliştirilmiştir.Önerilen bu sistem, Anlamsal Web ve etmen etkileşimlerini gözönünde bulunduracakşekilde verimli web servisi derleme planları oluşturmaya yönelik bir prototip ilegerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
?Software as a service? approach has become a reality since efforts of both industryand research focused on service integration on the web. It would be possible to see the truepotential of such a distributed infrastructure when those services can be joined together asparts of a workflow in order to collectively achieve combined functionality. The collectivecomposition requires adaptive, dynamic systems where all parties are subject tounexpected changes. It also requires intelligent systems that are able to compose servicesas building blocks to generate a single service that meets requirements.Web Services, in our context, are mainly information services. These servicesproduce information rather than changing the world. The other type of services are calledworld altering services. These services change environmental view of the world. Suchservices introduce state complexity into composition process and make it harder todetermine next actions of composition process.In this research we present an agent based system that guides service discovery andservice composition by integrating graph theory into the Web Services domain. As themomentum around Web Services grows, there is an increasing need for effectivemechanisms of Web Services interaction. In order to test our approach we developed anagent based system that generates composition plans by using techniques inherited fromnetwork theory. The proposed system is applied on a prototype that depicts Semantic Webinnovations and agent interactions while targeting to generate effective Web Servicescomposition plans in an efficient manner.