Normal form approach to some chaotic sprott systems
Bazı düzensiz sprott sistemlerine normal form yaklaşımı
  1. Tez No: 181315
  2. Yazar: MEDİNE İLDEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN MUNGAN, PROF. DR. AVADİS HACINLIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, daha önce üç Sprott sistemine uygulanan normal form yöntemilineerleştirilmiş bölümü farklı özdeğer yapısına sahip diğer üç Sprott sistemine deuygulanmıştır. Normal form açılımlarının bu dinamik sistemleri bir pertürbatif metottanbeklenen süreden cok daha uzun süre için temsil edebildiği görülmüştür. Normal formmetodu yerel bir metod olmasına rağmen yaklaşık korunan büyüklükler aracılığı ile olasısıfır Liapunov üsteli gibi sistemin yerel olmayan bir özelliği hakkında da bilgiverebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the normal form method which had been previously applied to threeof the Sprott systems is applied to three other Sprott systems with a different eigenvaluestructure of their linearized parts. It is seen that the normal form expansion can alsorepresent these systems successfully for a longer time than expected from a perturbativemethod. Altough the normal form expansion is a local method it gives information aboutnonlocal characteristics suh as possible zero Liapunov exponents of the system viaapproximately conserved quantities.