Efficient synthesis of block-segmented dendrimers
Verimli blok-dilimli dendrimer sentezi
  1. Tez No: 181314
  2. Yazar: GONCA ŞEBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çok dallı, küresel ve kesin olarak tanımlanmış moleküler ağırlığa sahipmakromoleküller ilaç dağıtım sistemleri olarak kullanılabilme açısından gelecek vaatetmektedir. Sahip oldukları bu özelliklerden dolayı, dendrimerlerin ilaç taşıma sistemleriolarak kullanılması sıklıkla incelenen bir konu haline gelmiştir. Bu özellikleri, dendrimersentezi için yüksek verimli sentez metotları geliştirilmesini gerektirir. Bu tezde `dilimlidendrimer' sentezini sağlayan yüksek verimli iki yeni metot önerilmektedir.Bu çalışmanın ilk bölümünde Huisgen siklo katılımı gibi bir `click reaction' metodunundendronları birleştirmek için efektif bir metot olduğu gösterilmiştir. Dilimli blokdendrimerlerin, azit ve alkin fonksiyonel gruplarına sahip dendronların [3 + 2] siklokatılımıyla yüksek verim ve saflıkta sentezlenebildiği anlaşılmıştır. ki farklı tip dendron (poli(aril eter) ve polieter) 'dıştan içe doğru' metodu ile 3. jenerasyona kadar sentezlenmiştir. Budendronlar gerekli fonksiyonel gruplarla donatıldıktan sonra `simetrik olmayan dilimlidendrimer' sentezleyebilmek için `click reaction' metodu kullanılarak birleştirilmiştir.Dendronun jenerasyonunun ve dallanma birimlerinin yapısının siklo katılım reaksiyonuüzerindeki etkisi araştırılmıştır.kinci bölümde ise, 1,3,5-triklorotriazin molekülüne farklı dendritik yapılar eklemeksuretiyle simetrik olmayan makromoleküller elde etmek için çalışmalar yapılmıştır. 1,3,5-triklorotriazin molekülü kimyasal olarak seçici reaktiviteye sahiptir. Bu sayede molekülüzerindeki yerine geçme derecesi uygulanan sıcaklık ile kontrol edilebilmektedir. 1,3,5-triklorotriazin'in kimyasal reaktivite farklılığı kullanılarak dilimli-blok dendrimerlerinsentezlenilebileceği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Highly branched, globular and monodisperse macromolecules are promising platformsfor drug delivery. Due to these properties, evaluation of dendrimers as drug delivery agents isbeing actively pursued. This necessitates the development of efficient methods for dendrimersynthesis. This thesis proposes two novel methodologies that allow efficient synthesis ofsegment block dendrimers.The first part of this study demonstrates that `click reactions? such as Huisgencycloaddition is an effective method for combining dendrons. Synthesis of `segment block?dendrimers was realized in high yield and purity utilizing a [3 + 2] cycloaddition betweenazide and alkyne appended dendrons. Two different types of dendrons (poly (aryl ether) andpolyether) were synthesized via convergent method up to third generation. These dendronswere equipped with the necessary functional groups and click reaction was utilized for thecoupling of dendrons to obtain `nonsymmetrical segment block dendrimers?. Effect ofgeneration and constitution of branching units of the dendrons on the cycloaddition wasprobed.In the second part, attachment of different kinds of dendritic structures to a 1,3,5-trichlorotriazine based core to synthesize nonsymmetrical macromolecules was evaluated.1,3,5-trichlorotriazine is known to have a chemoselective reactivity. As a result the degree ofsubstitution on the molecule can be controlled by the applied temperature. We propose thatsegment block dendrimers can be prepared using as a 1,3,5-trichlorotriazine core molecule bytaking advantage of this chemical reactivity difference.