Effect of binder composition on durability and mechanical properties of high performance self-compacting oncrete
Bağlayıcı içeriğinin yüksek performanslı kendiliğinden yerleşen betonun dayanım ve dayanıklılık özellikleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 181338
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma bağlayıcı içeriğinin yüksek performanslı kendiliğinden yerleşen betonun(KYB) dayanım ve dayanıklılık özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmak amacı ilegerçekleştirilmiştir. Toplam olarak sekiz farklı beton karışımı üretilmiştir. Karışımlarıntamamında bağlayıcı miktarı 550 kg/m3 olarak belirlenmiştir. Bunlardan biri, hiçbirmineral katkı eklenmeyen ve sadece çimento ihtiva eden kontrol karışımıdır. Diğer yedikarışımda farklı oranlarda (yüzde 5, 10, 27, 36) uçucu kül (UK), silis dumanı (SD) ve taştozu (TT) çimento yerine kullanılmıştır. Taze betonda kendiliğinden yerleşebilmeölçütlerine uygunluk testleri olan, yayılma, U-tüp, V-huni, L-kutu ve görsel ayrışmatestleri gerçekleştirilmiştir. Mekanik özellikler basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımıve aderans testleri ile incelenmiştir. Bir diğer sonuç kümesi ise büyük boyutta dökülenkolonlardan (10x20x200 cm) farklı derinliklerde kesilip çıkartılan numunelerden eldeedilmiştir. Bu numunelere de basınç, çekme dayanımı, ultrasonik ses hızı ve yüzey sertliğitestleri uygulanmıştır. Farklı derinliklerde elde edilen kesit görüntüleri üstünde detaylıgörüntü analizleri yapılmış ve kolon boyunca mikro-yapıdaki değişimler araştırılmıştır.Kolonlara yerleştirilen yatay donatılarda beton-donatı ara yüzü video-mikroskop ileincelenmiştir. Dayanıklılık özellikleri ise su emme, kılcal geçirimlilik, hızlı klorürgeçirgenliği, buz çözücü tuzlara karşı direnç, karbonatlaşma, sülfat dayanımı ve kurumarötresi testleri ile belirlenmiştir. Karışımların tümü kendiliğinden yerleşme özelliğinisağlamakta ve ayrışma göstermemektedir, kolon elemanlarının yapısındaki homojenlik debuna bağlanabilir. Sonuçlara göre KYB'de çimentonun yerine katkı olarak SD ve UK'nınbirlikte kullanımı, taş tozuna göre daha iyi mekanik ve dayanıklılık özelliklerininoluşmasını sağlamaktadır. Bunun tek istisnası TT kullanımı ile azalan ve SD ile artankuruma rötresi değerleridir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the effect of binder composition onfresh and mechanical properties of self-compacting concrete (SCC). Total of eight differentconcrete mixtures have been produced. All mixes had a total binder powder content of 550kg/m3. One of these was a control mix with only cement and no powder replacement. Theother seven had varied percentages (5, 10, 27, and 36 per cent) of fly ash (FA), silica fume(SF) and limestone powder (LP) replacing Portland cement in the mix. In the fresh state,mixes were tested according to the self-compactability criteria tests; such as flow table, U-tube, V-funnel, L-box and visual segregation rating. The mechanical tests consisted ofcompressive strength, splitting tensile strength, lollipop pullout. Another set of results wasobtained from pullout, compression, ultrasound, and rebound hammer tests applied onspecimens sawn from different sections of full size columns (10x20x200 cm). The cutsurfaces of these columns also allowed the investigation of variations in concretemicrostructure with changing depth along the column length. The concrete-steel interfacewas also examined using video-microscope techniques. The durability properties wereassessed using water absorption, sorptivity, rapid chloride permeability, deicing saltscaling, carbonation, sulfate resistance and drying shrinkage tests performed on differentnumber of specimens for each mix. In the fresh state, all the mixes exhibited satisfactoryself-compactability and resistance to segregation which was also credited for thehomogeneity of the full size columns properties. The results showed that the combined useof SF and FA replacement of cement improved the mechanical and durability properties ofthe SCC, where as the LP especially in large percentages reduces these properties. Theonly exception is the drying shrinkage, which is reduced by LP and increased by SFreplacement of cement.