Effects of cementitious material composition on the properties of self-compacting concrete
Bağlayıcı malzeme kompozisyonunun kendiliğinden yerleşen betonun özelliklerine etkisi
- Tez No: 139433
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
VI ÖZET BAĞLAYICI MALZEME KOMPOZİSYONUNUN KENDİLİĞİNDEN YERLEŞEN BETONUN ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Bu tez çalışmasında, değişik tür ve oranlarda ince malzeme kullanımının kendiliğinden yerleşen betonun özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Değişik kombinasyonlarda uçucu kül, silis dumanı, kalker filleri ve Portland çimentosu içeren karışımlar ve yalnızca Portland çimentosu içeren karışım aynı su/bağlayıcı madde oranıyla üretilmiştir. Elde edilen betonun kendiliğinden yerleşebilme özelliği taşıması için kullanılması gereken süper akışkanlaştırıcı miktarı her karışımda yayılma deneyi ile belirlenmiştir. İşlenebilirlik, durabilite ve mekanik özellik testleri uygulanmış, sonuçlar yorumlanmıştır. İnce malzemelerin değişik testlerdeki performansları farklılıklar göstermektedir. İşlenebilirlik özelliği esas alındığında, uçucu kül içeren karışımlarda en iyi sonuçlar alınmıştır. Buna karşılık, durabilite ve mekanik özellik testlerinde, silis dumanı kullanılan karışımların diğer ince malzemeleri içeren karışımlara göre daha yüksek performans sergilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF CEMENTITIOUS MATERIAL COMPOSITION ON THE PROPERIES OF SELF-COMPACTING CONCRETE In this thesis research, the effect of using different kinds of fine materials at varying percentage compositions on the properties of self-compacting concrete was investigated. Mixtures containing various combinations of fly ash, silica fume and limestone filler and a mixture incorporating only Portland cement as a fine material were produced while the water-to-binder ratio was kept constant. For each mixture, to attain a self-compacting concrete, the amount of superplasticizer to be used was determined during the slump flow test. Workability, durability and mechanical property tests were conducted, and the results were interpreted. The performances of the fine materials used varied among different tests. When workability is of concern, fly ash had the most favorable effect. On the other hand, at the strength and durability tests, silica fume had the best performance compared to the other fine materials used.