Effect of binding material composition on strength concrete
Bağlayıcı malzeme kompozisyonunun yüksek mukavemetli betonun dayanımına ve klorür geçirimliliğine etkileri
  1. Tez No: 82910
  2. Yazar: ERHAN GÜNEYİSİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma kapsamında, çeşitli kombinezonlarda portland çimentosu, uçucu kül ve silis dumanı kullanımının betonun basmç dayanımı, statik ve dinamik elastik modülleri gibi mekanik özelliklerinin yanı sıra, klorür geçirimliliği, kılcal su emme ve karbonatlaşma gibi durabilite özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Su bağlayıcı oranı 0.35 ve 0.50 olan toplam sekiz karışım içerisinde bağlayıcı olarak sırasıyla çimento, çimento + uçucu kül, çimento + silis dumanı ve çimento + uçucu kül + silis dumanı birlikte kullanılmıştn-. Bu karışımlarda silis dumanı oranı ağırlıkça %10 ilave iken uçucu kül oram ağırlıkça %15 çimento ile yerdeğiştirme şeklinde kullanılmıştır. Karışımlardan sonra hazırlanan beton numuneler öncelikle 7 gün su içerisinde ve daha sonra deney tarihine kadar kür odasmda tutulmuş ve 28, 90 ve 156 günlerde test edilmiştir. Deneyler sonunda elde edilen sonuçlara göre puzolanik malzeme kullanımının betonun mukavemetine ve klorür geçirimliliğine olumlu katkısı gözlenmiş, fakat bu etkinin farklı oranlarda olduğu tespit edilmiştir. Klorür geçirgenliğinin tayini için AASHTO T 277 test metodu kullanılmıştır. Bu değerlendirmeler sonunda silis dumanı ve uçucu kül kullanımının klor geçirgenliğini azalttığı tespit edilmiş, fakat çimentoya silis dumanı eklenmesinin bu amaç için daha etkili olduğu gözlenmiştir. En düşük klorür geçirgenliği değerleri ise silis dumanı ve uçucu külün birlikte kullanımı sonucu elde edilmiştir. ~
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was carried out to investigate the effect of using various combinations of Portland cement, fry ash, and silica fume on mechanical properties such as compressive strength, splitting-tensile strength, static modulus of elasticity, dynamic modulus of elasticity and some durability characteristics such as chloride permeability, capillary absorption, and carbonation of concrete. A total of eight mixtures were produced at water binder ratios of 0.35 and 0.50. At each w/b, concrete mixtures were produced with no supplementary cementitious materials, with fry ash, with silica fume, and with both fly ash and silica fume. Silica fume was used at 10% by mass in addition to whereas fry ash was used at 15% by mass to replace the portland cement. Concrete specimens have been cured in water for seven days and then in the curing room till they have been tested at 28, 90, and 156 days of age. The results generally show that the use of the supplementary cementing materials in concrete had positive effect on strength and chloride permeability but the degree of effect was different. AASHTO T 277 test method has been used to determine the chloride permeability of concrete due to its rapidity and easiness. Use of cement replacement materials reduced the chloride permeability compared to concretes with portland cement only. Silica fume was much more effective in reducing the chloride permeability than fry ash. However, the lowest chloride permeabilities were obtained with using silica fume and fry ash together with portland cement.