Diltiazem hidroklorür tabletleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 18143
  2. Yazar: ESİN EVRENSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BORA GÜVENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
-34- ÖZET Kronik angina pcktoris tedavisinde kalsiyum kanal blokörü olarak tedaviye giren diltiazem hidroklorürün tabletlerde miktar tayini için bir spektrofotometrik metod geliştirilmiştir. Bu metodun hassasiyeti 5-100 mcg/ml* dir. Bu çalışmada ayrıca bu maddenin plazmada uzun süre terapötik dozda tutulabilmesi için uzayan etkili preparat şekli hazırlanmaya çalışılmıştır. Kullanılan polimerik maddelerden HPMC'nin formula syon içinde, Eudragit RS ve RL 100 tiplerinin ise film kaplama materyali olarak en uygun maddeler olduk ları saptanmıştır. Çalışmada doz hesapları ikinci planda düşünülmüş, öncelikle diltiazem hidroklorürün formülasyondan sabit hızla ve 8 saate varan bir sürede salınması amaçlanmıştır. Bu yüzden elde edilen sonuçlar bu aşama için yeterli ve önerilebilecek sonuçlar olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-35- SUMMARY It was improved a spectrophotometric method for determination of diltiazem hydrochloride - a calcium canal blocker in the treatment of chronic angina pectoris- in tablets. The sensitivity of the method was 5 - 100 mcg/ml. In this work, a prolonged action formulation of diltiazem hydrochloride was also studied. It was concluded that HPMC was the most appropriate polimeric substance in formulation prepared by wet granulation technique, and Eudragit Rd and RL 100 types for film coating. In our study, dosage calculations had secondary im portance. The priority was given to the release of diltiazem hydrochloride in about 8 hours at a constant speed from the formulation. Thus the results obtained were accepted as sufficient and proposable for the time being.