Loperamid hidroklorürün süspansiyon formülasyonu üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 18142
  2. Yazar: FALİHA TOPÇUOĞLU GÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
- 89 - O Z E T Çalışmamızda loperamid hidroklorürün süspansiyon tipi formula syonunu geliştirmeyi amaçladık. Süspansiyon ajanı ola rak, düşük ve yüksek viskoziteli sodyum karboksimeti1 sellüloz ve metilaellüloz, hidrokaipropilmetil sellüloz, arap zamkı, kitre zamkı ve veegum; tatlandırıcı olarak sorbitol veya sakkarin; koruyucu olarak ise metil ve propilpara benler kullanıldı. Hazırlanan 70 formülden çökme hacmi verilerine dayanarak 7 formül seçildi. Bunlarda yeniden dağı la bilme tayini, reolojik kontrol, partikül büyüklüğü darılımı ve miktar tayini yapıldı. Flokülasyonsuz sistemle hazırlanan % 0.75 ve 1.0 yüksek viskoziteli sodyum karboksimetil sellüloz içeren formül 4 ve 10; İo 2.5 kitre zamkı içeren formül 55; % 1.5 ve 2.0 veegum içeren Formül 64 ile 70 yüksek çökme hacmi gösterdiler. J/lokülasyonlu sistemle hazırlanan % 0.5 yüksek viskoziteli Bod.yum karboksi metil sellülozlu 24 ve 28 no.lu süspansiyonlarda ise en yüksek flokülasyon derecesi saptandı. Bu formu lasyonlardan 55. formül yeniden dağılabilme zamanı ve reolojik açıdan uygun görülmedi. Diğer 6 formülün tümü kısa süreli yeniden dağılabilme zamanı, homojen partikül büyüklüğü dağılımı ve reolojik açıdan pseudo- plastik ve tiksotropik akış özellikleri gösterdiler, bu nedenle yukarıda belirtilen 6 formül, loperamid hidroklorür süspansiyonunun hazırlanması için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
- 90 - SUMMARY The subject of thia study was to investigate the for mulation of loperamide hydrochloride suspension. Various thickening agents such as sodium carboxymethyl cellulose and methylcellulose of low and high viscosity, hydroxypropylmethyl cellulose, acacia, tragacanth and veegum; sweeteners aa sorbi tol and saccharin were used to prepare the formulations. Methyl-propyl parabens were added as preservatives. The sus pensions were analyzed in respect of sedimentation parameters, redispersibility, rheological properties, particle size distri bution and assay of loperamide hydrochloride. Defloculated suspensions containing 0.75» 1% sodium carboxymethyl cellulose of high viscosity and 1.5, 2 % veegum (formula 4, 10, 64, 70) showed the highest, sediments tion values, flocculated suspen sions prepared with 0.5 % sodium carboxymethyl cellulose of high viscosity (Formula 24, 28) had the highest degree of f locculation. All of these formulas also showed short rediGoer- 8ibility, homogeneous particle size distribution, pseudoplastic and tixotropic flow properties. In. conclusion, 6 formulas mentioned above are suitable for preparation of loperamide hydrochloride suspension.