Deney hayvanlarında lityum tuzlarının kalsiyum antagonistleri ile birlikte ve tek başlarına uygulanmalarının bazı davranış ve biyokimyasal parametrelere etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 9176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
- 35 - ÖZET Çalışmamızda lityum ve diltiazemin tek başına ve bir likte kullanımlarının deney hayvanlarında bazı davranış para metrelerine ve serum iyon düzeylerine etkileri araştırıldı. Bu amaçla 36 adet Wistar Albino türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar 9'ar adetlik dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna intraperitonâl (i.p.) serum fizyolojik in jeksiyonları yapıl dı. Diğer üç grup lityum klorür (L), diltiazem hidroklorür (D) ve lityum klorür + diltiazem hidroklorür (L+D) olarak belir lendi. Lityum uygulanan gruplara lityum klorür (MERCK) 2 mmol/kg dozunda i.p. olarak, diltiazem uygulanan gruplara ise 1,3 mg/kg dozunda diltiazem hidroklorür (Mustafa Nevzat İlaç Sanayi) subkutan (s.c.) olarak uygulandı. Tüm in jeksiyonlar 14 gün süresince her gün aynı saatte yinelendi. 14. günde tüm gruplara ekspolorasyon ve mental depres yon testleri uygulandıktan sonra eter anestezisi altında kalpten kan örnekleri alındı. Ayrılan serumlarda sodyum, po tasyum, lityum ve kalsiyum iyon tayinleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
- 37 SUMMARY In our study, we investigated the effects of diltiazem solely or in combination with lithium on some behavioral parameters and serum Na, K, Li, Ca levels of the rats. For this purpose, 36 Wistar Albino rats were used. The rats were divided in to 4 groups each containing 9 rats. Only saline was injected in to the control group. The other three groups were injected with lithium chloride (MERCK - 2 mmol/kg) i.p.; diltiazem hydrocholoride (Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, 1.3 mg/kg) s.c.; lithium chloride i.p. + diltiazem hydro choloride s.c. respectively. The injections were repeated daily for 14 days at the same time. At the end of this period (behavioral) exploration and learned helplessness (mental depression) tests were given to each group. Immediately following these tests blood samples were taken from the heart under ether anesthesia. From the serum samples, Na, K, Li +2 and Ca levels were determined.