Kok fırın gazı prosesleri ve ek tesisleri
The coke oven gas processes and additional facilities
- Tez No: 181448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN ARZUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma genel olarak, dünyada uygulanan koklaşma, kok fırın gazının oluşumu, kokgazının rafinasyonu, kok gazından elde edilen ürünler, kok gazının özellikleri,rafinasyon yöntemlerine dair bir derlemedir. Ayrıca kok gazının kullanım alanları vekok fabrikaların ek tesisleri tanıtılmıştır. Günümüzde kok gazı ile yapılan çalışmalarözetlenmiştir.Geleneksel kok fabrikaları, gaz arıtım sistemlerinin işletme karlılığı oldukça azdır.Günümüzde gaz arıtım sistemlerini karlılığının yüksek olduğu, katma değeri yüksekürünlerin üretildiği ikinci kok fabrikası olarak adlandırılan fabrikalar kurulmaktadır. Bufabrikalarda kok üretimi yanında, enerji, redüksiyon gazı, hidrojen ve metanolüretilerek, gaz arıtım sistemi daha karlı hale getirilmiştir.Geleneksel kok bataryalarının artan enerji ihtiyacını karşılamak için yeni teknoloji kokfırınlarından çıkan ham kok gazının direkt olarak yakılmasıyla enerji üretmektir. Bu dabize gaz arıtım sistemlerinin tamamen ortadan kalkacağını göstermiştir. Yapılançalışmalar, gelişen teknolojiye bağlı olarak kok fabrikalarının daha çevreci olmalarıyanında, yalnızca kok ve enerji üretmek amaçlı olacağını göstermektedir2006, 106 sayfaAnahtar Kelimeler : Kok fırın gazı, kok, kok gazı yan ürünler fabrikası
Özet (Çeviri)
This study contains a compilation coking, formation of coke oven gase, rafination ofcoke gases, products obtained from coke gases, properties of coke gase and rafinationmethods. Furthermore, using areas of coke gase utilises of coke plants were introducedand the literature at current topics were briefed. Teh economical profit of the gasepurification systems in conventional coke plants is too low.Recently the factories named secondary coke plant where profitableness of gasepurification systems is good and product supplementary values are high.In such plants,gas purifications systems were brought into more efficient situation with the productionof energy, reduction gase, hydrogen and methanol along with coke.In order to supplyment increasing energy demand of the conventional coke plants, theenergy is produced by directly burning of the raw coke gases coming from newtechnology-coke ovens. This implies that the gas purification systems will dissappearcompletely. The studies done on this issue show that coke plants should be not onlyenvironment-friendly, but also producing both coke and energy, depending upon thedeveloping techonology.2006, 106 pagesKeywords : Coke oven gas (COG), coke, coke oven gas by-products plant