Endüstriyel tav fırınlarında karışık yakıt(kok gazı+yüksek fırın gazı) kullanımı ile doğalgaz kullanımının enerji verimliliğine etkisi.
Effects of burning natural gas and mixed gas (coke oven gas + blast furnace gas) on energy effiency of industrial reheating furnaces.
  1. Tez No: 355480
  2. Yazar: ERGİN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji kaynaklarının azalması, enerji ihtiyacının ve enerji maliyetlerinin artması, sanayideki rekabetçi koşullar ve çevresel duyarlılık enerji kaynaklarını verimli kullanmayı gerektirmektedir. Bu çalışmada sanayide enerjinin verimli kullanılması kapsamında iki farklı sanayi kuruluşunda bulunan biri doğalgaz yakıtlı diğeri ise karışık gaz yakıtlı haddehane tav fırınlarında enerji verimliliği çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmada hem karışık yakıt kullanan tav fırınında hem de doğalgaz kullanan tav fırınında ölçümler yapılmış, yapılan ölçüm sonuçları her bir tav fırını için ayrı değerlendirilmiş ve hesaplamalar yapılmıştır. Mevcut durumda, karışık yakıt kullanan haddehane tav fırını verimi %50,62, doğalgaz kullanan haddehane tav fırını verimi ise %60,52 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Decrease in energy resources, increase in energy requirement and energy costs, competitive conditions in industry and environmental sensitivity have required energy resources to be used efficiently. In this study, within the scope of efficient use of energy in industry; a study on energy efficiency has been done in reheating furnaces with natural gas and mixed gas of rolling mills in two different industrial facilities. Within the study; measurements have been done in both reheating furnace with natural gas and reheating furnace with mixed gas, the measurements have been evaluated separately for each reheating furnaces, calculations have been done by using measurement results and companies' data. As a result of the study, efficiency of the reheating furnace with mixed gas has been calculated as 50,62% and efficiency of the reheating furnace with natural gas has been calculated as 60,52%.