Kok fırın gazı üretiminin güvenli ve verimli yönetilebilmesi için optimum vakum değerinin araştırılması
Determination of the optimal vacuum parameter for ensuring safe and efficient coke oven gas production
- Tez No: 999807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SALTUK BÖLÜKBAŞI, PROF. DR. FATİH ÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Demir çelik endüstrisi yüzyıllardır modern dünyanın inşasında büyük rol oynamaktadır. Bu endüstri entegre demir çelik fabrikalarıyla geniş yelpazede ürün gamıyla hizmet etmektedir. Entegre demir çelik fabrikalarının ilk adımlarından biri olan metalürjik kok üretim prosesi de çeliğin hammaddesi olan sıvı ham demir üretiminin bel kemiğidir. Kok üretim prosesinin nihai ürünü metalürjik kok iken yan ürün olarak da ham kok fırın gazı üretimi ve yönetimi gerçekleştirilir. Kok fırın gazı hem kalorifik değerinin yüksek olması hem de yan ürün olarak endüstride tekrardan kullanılabilmesi yönünden önemli bir enerji kalemidir. Üretilmesi ve yönetilmesi endüstri için önem arz etmektedir. Türkiye'de faaliyet gösteren entegre demir çelik fabrikalarından İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin bünyesinde bulunan 3 No.lu Kok Fırın Bataryasının kok fırın gazı yönetimini etkileyen proses parametreleri analiz edilmiştir. Bu parametrelerden kok fırın gazının yönetimini etkileyen vakum parametresinin ilgili tesise özgü değerinin araştırılması yapılmıştır. Proses verilerine istatistik analizler ve modellemeler yapılarak, vakum değerinin denklemi işletme şartlarına göre çıkarılmıştır. Vakum değerinin belirlenmesinde çoklu doğrusal regresyon, basit regresyon ve saf kuadratik regresyon modelleri oluşturularak en iyi modelleme yapan denklem elde edilmiştir. Elde edilen denklemden de optimum işletme şartları girdilerine göre tesise özgü vakum değeri bulunmuştur. Bu tez çalışmasıyla güvenli ve verimli kok fırın gazı üretiminin yönetilmesi için tesise özgü vakum değeri istatistik bilimi kullanılarak endüstriye kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The iron and steel industry has played a major role in the construction of the modern world for centuries. This industry serves with a wide range of products through integrated iron and steel plants. One of the initial steps of integrated steel production is the metallurgical coke production process, which constitutes the backbone of the production of hot metal—the raw material of steel. While the final product of the coke production process is metallurgical coke, a by-product is raw coke oven gas, which must also be managed. Due to its high calorific value and potential for reuse in industrial processes, coke oven gas is considered an important energy source. Its production and management are therefore of critical importance to the industry. In this context, the process parameters affecting coke oven gas management at Battery No. 3 of İskenderun Demir ve Çelik Co. (İSDEMİR), one of the integrated steelworks operating in Türkiye, have been analyzed. Among these parameters, the vacuum parameter—which significantly influences coke oven gas management—was specifically examined to determine its plant-specific optimal value. In determining the vacuum value, multiple linear regression, simple linear regression, and pure quadratic regression models were constructed, and the equation providing the best modeling performance was obtained. Based on this equation, the plant-specific vacuum value was calculated according to the optimum operating condition inputs. This thesis study, a plant-specific vacuum value has been introduced to the industry using statistical science, contributing to the safe and efficient management of coke oven gas production.