Erzurum ili hayvancılık işletmelerinin AB muhasebe sistemine (FADN) göre sınıflandırılması ve değerlendirilmesi; Karayazı, Tekman ve Çat ilçeleri örneği
Classification and evaluation of cattle farms in Erzurum province with respect to EU accounting system (FADN); the case of Karayazı, Tekman and Çat counties
  1. Tez No: 181519
  2. Yazar: MURAT KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Erzurum li hayvancılık işletmelerini AB tarımsal işletme sınıflandırmasistemine göre ekonomik büyüklükleri itibariyle tespit etmek ve tiplerini belirlemektir. Buamaçla, Erzurum ilinde hayvancılığın yoğun olarak gerçekleştirildiği 3 ilçe ve bu ilçelere bağlı25 köyde basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre toplam 121 anket yapılarak verilertoplanmıştır.Ekonomik büyüklüklere göre işletmelerin sınıflandırılması 5 gruba göre yapılmıştır.Hayvancılık işletmelerinin %46,28'i I. grup(
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and classify the cattle farms in Erzurum province withrespect to EU accounting system in terms of economies of scale. For this aim, using simplerandom sampling method, a survey study has been conducted with 121 cattle farmers from 3counties and their 25 incorporated villages in Erzurum where cattle farming are extensive.The farms have been classified into 5 groups in terms of economies of scale. Of the cattle farms,46.28%, 28.10%, 14.05%, 6.61% and 4.96% have been determined as I.(