Difenilhidantoin ve sodyum valproatın kemik ve kıkırdak gelişimi üzerindeki etkilerinin deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 18156
  2. Yazar: GÖKSEN TAMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYGEN ILICALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
48 ÖZET Araştırmamızda, antiepileptik ilaçlardan DİFENİLHİDANTOİN ve SODYUM VOLPROAT'ın kemik ve kıkırdak gelişimi üzerindeki etkile rini denevsel olarak inceledik. Çalışmalarımızı İstanbul Üniversitesi İ.Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi (DETAM) ile İstanbul Üniversitesi Onko loji Enstitüsü Patoloji Biriminde gerçekleştirdik. Araştırmanızda 75 adet (33±3) gr ağırlığındaki 20 günlük, erkek, Wistar Albino sıçanlar kullandık. Araştırmamızda 2 deney ve bir kontrol grubu olmak üzere 3 ana grup üzerinde gerçekleştirdik. Bu ana grupları da, alt gruplara ayırdık. I. Araştırma süresince ilaç verilmeyen kontrol grubu (15 adet). a) 20 gün sonra öldürülenler (5 adet). b) 40 gün sonra öldürülenler (5 adet). c) 60 gün sonra öldürülenler (5 adet).51 SUMMARY In our research, we have examined experimentally the effects of the two anticonvulsant drugs: Diphenylhydantoin and sodium valproate, on bone and cartilage growth. We realized our studies in the University of Istanbul at the Expe rimental Medical Research Center (DETAM) and in the Pathology Depart ment of the University of Istanbul Institute of Oncology. In our study, we have used 75 male Wister Albino rats, which are 20 days old, and which weigh (33 + ) grams. We realized our studies on 3 main groups; one untreated control group and two experimental groups. And we divided this main groups into the subgroups. I. The group which did not get the drug during the research peri od (15 rats). a) Sacrificed after 20 days (5 rats). b) Sacrificed after 40 days (5 rats).48 ÖZET Araştırmamızda, antiepileptik ilaçlardan DİFENİLHİDANTOİN ve SODYUM VOLPROAT'ın kemik ve kıkırdak gelişimi üzerindeki etkile rini denevsel olarak inceledik. Çalışmalarımızı İstanbul Üniversitesi İ.Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi (DETAM) ile İstanbul Üniversitesi Onko loji Enstitüsü Patoloji Biriminde gerçekleştirdik. Araştırmanızda 75 adet (33±3) gr ağırlığındaki 20 günlük, erkek, Wistar Albino sıçanlar kullandık. Araştırmamızda 2 deney ve bir kontrol grubu olmak üzere 3 ana grup üzerinde gerçekleştirdik. Bu ana grupları da, alt gruplara ayırdık. I. Araştırma süresince ilaç verilmeyen kontrol grubu (15 adet). a) 20 gün sonra öldürülenler (5 adet). b) 40 gün sonra öldürülenler (5 adet). c) 60 gün sonra öldürülenler (5 adet).
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY In our research, we have examined experimentally the effects of the two anticonvulsant drugs: Diphenylhydantoin and sodium valproate, on bone and cartilage growth. We realized our studies in the University of Istanbul at the Expe rimental Medical Research Center (DETAM) and in the Pathology Depart ment of the University of Istanbul Institute of Oncology. In our study, we have used 75 male Wister Albino rats, which are 20 days old, and which weigh (33 + ) grams. We realized our studies on 3 main groups; one untreated control group and two experimental groups. And we divided this main groups into the subgroups. I. The group which did not get the drug during the research peri od (15 rats). a) Sacrificed after 20 days (5 rats). b) Sacrificed after 40 days (5 rats).52 c) Sacrificed after 60 days (5 rats). II. The group which was given diphenylhydantoin during the rese arch period (30 rats). a) Sacrificed after 20 days (10 rats). b) Sacrificed after 40 days (10 rats). c) Sacrificed after 60 days (10 rats). III. The group which was given sodium valproate during the rese arch period (30 rats). a) Sacrificed after 20 days (10 rats). b) Sacrificed after 40 days (10 rats). c) Sacrificed after 60 days (10 rats). We fed the untreated rats of the control group with a normal diet. We weighed the rats in the experimental groups everyday and recorded their weights. And we injected the drugs that we have already prepared intraperitoneally according to their weights. We sacrificed the rats in the control and the experimental group, after 20, 40, 60 days. We extirpated the mandibulae and femora of the sacrificed rats and kept them first in the formaline solution and then in the acid solution. After that, the prepared histological sections were stained with“haema- toxylin + eosin”and later inspected by the light microscope.53 According to our findings, we found out that diphenylydantoin and sodium valproate both have inhibitory effects on the osteogenesis.