Epileptik genç erkek hastalarda difenilhidantoin, karbamazepin ve sodyum valproatın androjenler üzerine etkileri
Effects of diphenylhydantoin carbamazepine and sodium valproate on androgens in male patients with epilepsy
  1. Tez No: 22934
  2. Yazar: ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
7. ÖZET Seksüel potens ve libido bozuklukları epileptik erkek hastalar tarafından oldukça sık bildirilmiştir. Bu bir dereceye kadar antiepileptik tedavinin bir sonucu olabilir. Total testosteron (total T), serbest testosteron (serbest T), dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S), androstenedion (AND), seks hormon bağlama globulini (SHBG), luteinizan hormon (LU) ve folikül stimulan hormon (FSH), 15-45 yaşlar arası postpubertal 96 epileptik erkek hasta ile 23 tedavi görmemiş epileptik hasta ve 23 sağlıklı vakadan meydana gelmiş benzer yaşlara sahip kontrol grubunda (n=46) ölçüldü. Tedavi görmemiş hastaların hiçbir parametresi sağlıklı vakaların parametrelerinden farklı değildi. Kontrol gruplarının verileri tedavi gören epileptik hastaların verileri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
8. İNGİLİZCE ÖZET EFFECTS OF DIPHENYLHYDANTOIN, CARBAMAZEPINE AND SODIUM VALPROATE ON ANDROGENS IN MALE PATIENTS WITH EPILEPSY SUMMARY Impairment of libido and sexual potency are commonly reported by male epileptic patients. This may be partly a consequence of medication. Total testosterone (total T), free testosterone (free T), dehydroepiendrosterone sulphate (DHEA-S), androstenedione (AND), sex hormone binding globulin (SHBG), luteinising hormone (LH) and follicle stimulating hormone (FSH) were measured in 96 postpubertal male epileptic patients between 15 and 45 years of age and in age matched control, group (n=46), consisting of 23 untreated epileptic patients and 23 unmedicated healthy subjects. Untreated patients did not differ from healthy subjects for any parameter, and their data were combined for comparison with the treated epileptic patients.