Döküm dolgularda kullanılan değişik metal alaşımlarının mekanik ve elektrokimyasal özellikleri yönünden birbirleriyle karşılaştırılması
  1. Tez No: 18157
  2. Yazar: YAVUZ GÖMEÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÇAMLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
60 ÖZET Bu çalışma in vitro olarak iki ayrı bölüm halinde yapılmıştır. Birinci bölümde 22 ayar Altın, Bego Gold EWL ve Weston alaşımlarından köle kavitelerine uygulanan toplam 225 adet döküm dolgu, sırasıyla, çinko fosfat, polikarboksilat ve cam iyonomer simanları ile yapıştırılıp bunların çekme koparma küvetine dirençleri Instron Universal Test Cihazı kullanı larak incelenmiştir. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendiril miştir. İkinci bölümde, bu üç inley alaşımının, ağız ortamında birlikte bulunabilecekleri amalgam dolgu ve kuron köprü protezleriyle aralarında oluşacak elektro kimyasal reaksiyonlar, laboratuvar şartlarında incelenmiş tir. Sonuç olarak cam iyonomer simanı en elverişli yapıştırıcı siman olarak bulunmuş; kullanılan metal alaşımları içinde de Bego Gold EWL alaşımının en iyi sonucu verdiği görülmüştür. Yapılan galvanik hücre ölçümlerinde, korozyona karşı dirençleri açısından sıralandığında 22 ayar Altının hiç etkilenmediği, Bego Gold EWL'nin daha az, Weston'un ise elektro kimyasal açıdan en çok etkilendi ği bulunmuştur. Bununla beraber, amalgamlı bir ağıza uygulanabilecek en uygun inley alaşımının Weston olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY This study has been done in two different parts in vitro. In the first part, a total number of 225 Class V fillings casted from 22 K gold, Bego Gold EWL anda Weston alloy were cemented using Zinc-phosphate, polycarboxylate and glass,ionomer cements, respectively and their resistance to bond strengths was investigated by using an Instron Testing Machine. The results obtained were evaluated statistically. In the second part, the electrochemical reactions, which occur as a result of these three inlay alloys being in the same oral environment with amalgam or different typs of crown-bridge restorations, were studied under laboratory conditions. In conclusion, the glass-ionomer cement is found to be the most appropriate material for cementing; and Bego Gold EWL gives the best results among the alloys used. The galvanic cell measurements demonstrated that when studied according to their resistance to corrosion, Weston is affected the most electrochemically, Bego Gold EWL is affected less and 22 K Gold is not affected at all. Still, it is found that Weston is the most appropriate inlay cast alloy in an oral environment in which amalgam restorations exist.