Türkiye de üretilen organik UHT sütün sağlık açısından önemli yağ asitleri bakımından araştırılması
Research on some fatty acids important for health in organic UHT milk produced in turkey
  1. Tez No: 181611
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de üretilen organik sütün sağlık açısından önemligörülen; linoleik asit, α-linolenik asit, KLA, araşidonik asit, EPA, DPA ve DHAbakımından üstünlük ve eksikliklerini ortaya koyarak tüketici sağlığı ve ekonomisiyönünden önemini tespit etmek ve konuyla ilgili yapılacak bilimsel çalışmalara katkıdabulunmaktır. Bu çalışmada Türkiye'de üretilen organik süt söz konusu yağ asitleriyönünden araştırılmıştır. Ayrıca referans teşkil etmesi bakımından Türkiye'de üretilenkonvansiyonel süt ile Avusturya'da üretilen organik ve konvansiyonel sütlerdearaştırmaya dahil edilmiştir. Yağ asitleri analizi gaz kromotografisi tekniği ileyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to determine the characteristics of organic milk, producedin Turkey, in terms of linoleic acid, α-linolenic acid, CLA, arachidonic acid, EPA, DPADHA and emphasive the importance of study by Consumer health and national income.In this study, organic milk produced in Turkey was examined for fatty acidcompositions mentioned above. The study was also included conventional milkproduced in Turkey and both organic and conventional milk produced in Austria forcomparisonal purposes. The analysis of fatty acids was done by gas chromatographytechnique.