Depremle ilgili jeolojik verileri uzak mesafelere aktarma ve değerlendirme sistem tasarımı
The system configuration of remote transmission and evaluation for geological data about earthquake
  1. Tez No: 181715
  2. Yazar: NESRİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, depremle ilgili jeolojik veriler uygun formatlara çevrilerek uzakmesafelerden merkeze iletiminin hatasız yapılması hedeflenmiştir.Günümüzde bir ürün ve sistem hakkındaki verilerin elde edilişi kadar, elde edilmişverilerin bir ana sistemde toplanması ve toplanan verilerin istenilen kriterler doğrultusundadeğerlendirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, verilerin doğruluk oranınıarttırmak ve %100 güvenilirliğini sağlamak için ara tasarımlar yapılmış. Bu tasarımlardaPLCler ve haberleşme setleri kullanılmıştır. Bu donanımsal elemanların yanı sıra Delphi veStep 7 MicroWin yazılım dilleri kullanılarak veri toplama ve değerlendirme sistemioluşturulmuştur.Hem donanımsal hem de yazılımsal uygulama ve denemelerle veri hatalarının azaltılmasıve veri aktarım hızının arttırılması sağlanmıştır. Ayrıca tasarımın kolay kullanılabilir vedüşük maliyetli olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, geological data about eartquake are tried to be converted into proper format andtransferred far away without any degeneration.Nowadays, data collection, evaluation and classification according to some specifications are asimportant as data obtaining and reading process to improve the accuracy of data transmission andobtain 100% reability. Interface systems are designed in the system, PLCs and communication setshave been employed. In addition to these hardware components a data collection and evaluationsystem has been established by using Delphi and Step 7 MicroWin softwares.Reduction of data losses and improvement of data transfer rate have been achived by bothhardware and software trial-and-error tests. Moreover, it is aimed that the design should be userfriendly and low cost.