Denizli ve çevresinde doğal yayılış gösteren bazı adaçayı bitki türlerinin (Salvia fruticosa Miller., S. cedronella BOISS. ve S. chrysophylla Stapf.) antistafilokokkal etkilerinin araştırılması
Determination of the anti-staphylococcal activity of several sage plants (Salvia fruticosa Miller., S.cedronella Boiss. ve S.crysophylla Stapf.), naturally distributed in denizli province and its vicinity
- Tez No: 181718
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, Denizli ve çevresinde doğal olarak yayılış gösteren bazı adaçayıbitkilerinin antistafilokokkal aktiviteleri incelenmiştir.Çalışmada bitki materyali olarak Salvia fruticosa Miller., S. cedronella Boiss. veS. chrysophylla Stapf. bitki türleri kullanılmıştır. Antistafilokokkal aktiviteyi tespit etmek amacıylaStaphylococcus aureus ve Cowan liyofili suşları kullanılmıştır.Çalışmada, arazi çalışmaları sonunda toplanan ve açık havada kurutulan bitkilerin değişikçözücüler kullanılarak soxhlet aparatında ekstraktları hazırlandı. Hazırlanan ekstraktlarınçözücüleri uçurularak saf ekstraktlar elde edildi. Bu saf ekstraktlar DMSO (dimetilsülfoksit) teçözünerek değişik konsantrasyonlarda çözeltileri hazırlandı.Nutrient Broth besiyerinde aktifleştirilen mikroorganizmaların minimal inhibisyonkonsantrasyonları, aktifleştirilmiş mikroorganizmalar üzerine bitki ekstrelerinin değişikkonsantrasyonu ile muamele edilmek suretiyle tespit edilmiştir.Sonuç olarak adaçayı bitkilerinin güçlü antistafilokokkal aktiviteye sahip olduğu tespitedilmiştir. Konuyla ilişkili çalışmalarla karşılaştırıldığında mik değerlerinin düşük olduğu ve güçlüaktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated that anti-staphylococcal activity of several sage plants,naturally distributed in Denizli and its vicinity.In study, it was used as plant material Salvia fruticosa Miller., S. cedronella Boiss. and S.chrysophylla Stapf. In order to detect the anti-staphylococcal activity were used Staphylococcusaureus and Cowan liyofili.Collected and air dried plant were extracted using different solvent in soxhlet aparatus andobtained pure extracts were dissolved in DMSO.Activated with nutrient broth test microorganisms were treated with plant extracts. After oneday from this process results were reported.As a results, it was determineted that sage species have strongly anti-staphylococcal activity.When compared with other studies, mic values are further low.