Çeşitli kaynaklardan izole edilen Pseudomonas cinsi bakterilerin ağır metal ve naftalin toleransı
Determination of heavy metal and naphthalene tolerance of Pseudomonas, isolated from different sources
- Tez No: 181717
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZİME MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada çeşitli kaynaklardan toplam 13 adet Pseudomonas cinsi bakteri izoleedilmiştir. Bakterilerin identifikasyon testleri sonucunda 6 adedi Pseudomonas stutzeri, 3 adediPseudomonas putida, 2 adedi Pseudomonas aeruginosa, 1 adedi Pseudomonas fluorescens ve 1adedi Pseudomonas mendocina olarak tanımlanmıştır.Suşların gelişim gösterdikleri optimum aralıklar belirlenmiştir. P. fluorescens P26 dışında bütünsuşların 45 ve 50ºC'de üreyemediği tespit edilmiştir. Bakteriler arasında P. putida P41'in 4ºC'degelişebildiği gözlenmiştir.Suşların antibiyotik duyarlılıkları disk difüzyon metodu ile tespit edilmiştir. Suşların tamamıcefoclor, cefuroxime, cephalothin, cefadroxil, novabiocin, ampicillin, vankomisin, cefoxitin,gentamisin, clindamycin, oxacillin ve teicoplanin antiyotiklerine dirençli bulunmuştur. Imipenemantibiyotiğine çalışmada kullanılan Pseudomonas suşlarının tamamına karşı etkili bulunmuştur.Ayrıca P. putida P41 çalışmada kullanılan antibiyotiklere karşı en dirençli suş olarak belirlenmiştir.Pseudomonas suşlarının bazı patojen ve kontaminant Candida albicans, Bacillus cereus RSKK863, B. subtilis ATCC 6633, S. aureus ATCC 25923, Staphylococcus aureus ATCC 12598,Escherichia coli ATCC 25922, E. coli ATCC 35218, Klebsiella pneumonia ATCC 27736,Micrococcus luteus NRRL B-4375, Proteus vulgaris ATCC 96026, Pseudomonas aeruginosaNRRL B-23, ve Yersinia enterocolitica RSKK 1501 üzerine inhibisyon etkileri agar-kuyu difüzyonyöntemi ile belirlenmiştir.Pseudomonas suşlarının tümünün lipaz ürettikleri belirlenmiştir. P. aeruginosa P16, P.aeruginosa P22, P. stutzeri P19 ve P. stutzeri P27'nin Skim Milk Agar'da aproteaz aktivitesinesahip olduğu tespit edilmiştir.Pseudomonas suşlarının ağır metal toleransları agar kuyu difüzyon metodu kullanılarakbelirlenmiştir. Birçok suş mangana karşı direçli bulunurken, kobalt, krom ve kadmiyumunbakteriler üzerine etkili ağır metal olduğu tespit edilmiştir.Çalışmada, P. aeruginosa P16, P. stutzeri P27, P. stutzeri P39 ve P. fluorescens P26 suşlarınınnaftalinli ortamda gelişebildikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, a total of 13 Pseudomonas strains were isolated from different sources.According to the identification results, 6 species were Pseudomonas stutzeri, 3 species werePseudomonas putida, 2 species were Pseudomonas aeruginosa, 1 species were Pseudomonasfluorescens and 1 species were Pseudomonas mendocina.Growth parameters of strains were determined. All strains weren?t able to grow at 45 and 50ºCexcept P. fluorescens P26. It was also found that only P. putida P41 grow at 4ºC.The suspectibility level of these strains to antibiotics was identified with disc diffusion method.It was found that all strains were resistance to cefoclor, cefuroxime, cephalothin cefadroxil,novabiocin, ampicillin, vankimisin, cefoxitin, gentamisin, clindamycin, oxacillin and teicoplanin.Imipenem was effective to the species belonging to Pseudomonas genera. In addition,Pseudomonas putida P41 was found the most resistance strain aganist antibiotics.Antimicrobial activity of Pseudomonas strains aganist C. albicans, B. cereus RSKK 863, B.subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 12598, E. coli ATCC 25922, E. coli ATCC35218, K. pneumonia ATCC 27736, M. luteus NRRL B-4375, Pr. vulgaris ATCC 96026, P.aeruginosa NRRL B-23, S. aureus ATCC 25923 and Y. enterocolitica RSKK 1501 were examinedby agar diffusion method.The result showed all Pseudomonas strains were observed produced to be lypolytic activity onTrybutyrin Agar. P. aeruginosa P16, P. aeruginosa P22, P. stutzeri P19 and P. stutzeri P27 wasdetermined that strain producing protease enzyme on Skim Milk Agar.The heavy metal resistance level of these strains were determined with agar diffusion method.Most of the strains were found to be resistant to manganase. Cobalt, chromium and cadmium wasmore toxic than other metalsBiodegradation ability of Pseudomonas P16, P. stutzeri P27, P. stutzeri P39 ve P. fluorescensP26 was deternmined in NB including an aromatic hydrocarbon as a sole carbon source. It wasshowed that Pseudomonas strains were able to grow Nutrient Broth medium that includingnaphthalene.