Gebelikte beslenme alışkanlıkları ve kalsiyum metabolizması ile olan ilişkisi
- Tez No: 18176
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK ALAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
- 42 - ÖZET Bu çalışma yaş ortalaması 25, gebeliğin üçüncü trimesterinde olan 20 kadın üzerinde yapılmıştır. Seçilen deneklerde gebeliğe bağlı bir komplikasyonun olmamasına dikkat edilmiştir. Gebelerden alman kan örnekleriyle plazma total protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor alkalen fosfataz ve albumin düzeylerine bakılmıştır. Ayrıca deneklerin bir günlük besin tüketimlerinden, elde edilen besin öğeleri laboratuvar sonuçlarından elde edilen besin öğeleriyle karşılaştırılmıştır. Anket sorularıyla gebe annenin beslenme alışkanlıkları saptanmıştır. Sonuçta, deneklerin gebelik dönemindeki beslenme durumlarıyla kalsiyum metabolizması arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 43 SUMMARY In this study, twenty pregnant women who had an average age of 25 years and were in the third trimester of their pregnancy were examined. The women who had complications related to pregnancy were axcluded from the study. In these pregnant women, total protein, content, blood calcium, magnesium, phosphorus, alkaline phosphatase and albumin levels were detected. In addition, daily food consumption of the patient and the blood levels of specific elements contained in the food were compared. The pregnant women were asked about their traditional way of nutrition. In conclusion, the relationship between the nutritional status of the patient during pregnancy and the calcium metabolism was examined.