Gebelikte beslenme alışkanlığı kan demir düzeyi ve demir metobolizmasının diğer göstergeleri arasındaki ilişki
- Tez No: 18177
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK ALAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
-34 ÖZET Bu araştırmada İstanbul Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran 3. trimesterinde 20 gebe kadının beslenme alışkanlıkları ve kan demir düzeyi arasında ki ilişki saptanmıştır. Araştırma sonunda; Gelebelerin bir günlük gıda tüketimine bakıldığında ortalama 18+ 11.8 mgr. demir tükettikleri bulunmuştur. Buna uygun olarak gebelerin kan bulguları; Serum demir ve demir bağlama kapasitelerine göre % 30 'u normal, % 45 'inde hafif anemi, % 25 ' inde ağır anemi tablosu saptanmıştır. Hemoglobin düzeylerine gore ise gebelerin % 5' i normal, % 60' mda hafif demir yetersizliği, % 30'unda orta düzeyde demir yetersizliği, % 5 inde ise ağır demir yetersizliği saptanmıştır. Sonuçta gebelik sırasında besinlerle yeterli miktarda demir alımının anne ve bebek sağlığı açısından önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 35 - SUMMARY The diet habits and serum iron levels of 20 third trimester pregnant women from the autpatient unit of Gynecology and Obstetric Departments were evalucated. The study showed that the mean a daily iron consu^tion of pregnant women was 18 + 11.8 mgr. The results of serum iron levels and iron binding capacity demonstrated that 45 % of pregnant women had mild anemia and 25 % of them had severe anemia, only 30 % of pregnant women had normal iron levels and iron binding capacity. Hemoglobin levels were normal in 5 % of the pregnant women. According to hemoglobin levels, 60 % had mild anemia, 30 Z had mo derate anemia and 5 % had severe anemia. The importance of iron consumption during the pregnancy was emphasized at the end of the study.