Hidroklorik asit (HCL) ve nitrik asit'in (HNO3) beton dayanımına etkisi
The effects of hydrochloric acid (HCL) and nitrik acid (HNO3) to the strenght of the concrete
- Tez No: 181772
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MANSUR SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sakarya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, nşaat Mühendisliği Anabilim Dalı,Yapı Malzemesi Bilim Dalı' nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada;Günümüzde yaygın olan yapı sektörünün, en çok kullanılan beton malzemesinin,dayanım özelliğinin iyi olması gerektiği gibi dayanıklılık özelliği de bir o kadarönemlidir. Yıllar geçtikçe önlem alınmadığı taktirde betonun zarar görüp işleviniyerine getiremez hale gelmesi önemli bir sorundur.Bu deneysel çalışmada asitli suda bekletilen betonların, standartlara uygun kür edilenbetonlar ile kıyaslanarak dayanımının ne derece etkilendiği incelenmektedir. Budeney sonuçlarında da durabilitenin beton ve betonarme yapıların dayanıklılığı içinne kadar önemli olduğu bir kere daha ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a study which was prepared as a treatise of master for science of metarials ofthe texture of science Enstitute of Sakarya Univercity.The sector of texture is general in nowadays. The concrete material which is usedchiefly must have the strenght property. Also its durability is very important. If wedon?t take precautions, the concrete will suffer and it will not use in the future. Thisis a very important problem.In this emprical study, the concrete was waited in the water with acid and it wascompored with the concrete which is up to standard. Finally the important of thedurability was appeared.