Deniz suyu ve sülfatlı suların beton dayanımına etkisi
In concrete resist effects of sea water and with sulphate water
  1. Tez No: 181773
  2. Yazar: HASAN MEHMET KUYUMCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MANSUR SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sakarya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, nşaat Mühendisliği Anabilim Dalı,Yapı Malzemesi Bilim Dalı' nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada;nşaat Sektörünün vazgeçilmezi olan Beton yapı elemanın farklı ortamlardakidayanımı ve dayanıklılığı ile ilgili olan deneyi ve deneysel çalışmanın sonuçlarınıinceledik. Betonun zaman içinde, varolduğu ortamdan kaynaklanan deformasyonunugözlemlemek için en ideali deneyi uzun zamana yayarak incelemektir.Deney içeriğinde belli oranlarda karışımı yapılmış olan beton, deniz suyunun ve %5konsantrasyonlu magnezyum sülfatlı su ortamına koyularak deneysel çalışmalar bellişartlar ve esaslar dahilinde gözetim altında laboratuar ortamında yapılmıştır. Deneysonucunda durabilitenin asitli ortamlarda ve deniz sulu ortamlarda beton vebetonarme yapıları için ne kadar önemli olduğunu anlatmak istedik.
Özet (Çeviri)
This work which was prepared as a project of master?s degree at the Facultyengineering, main department of Civil Engineering, Construction MaterialsDepartment at Sakarya University.We will deal with the Works about the resistance and endurance of concreteconstruction materials, which are the indispensible parts of construction sector indifferent areas. We will observe the deformation of concrete in time due to situationof it in this clinical work in this observation, the most important parts are the resultsof this work.Concrete which is mixed in certain amounts, is added to the magnesium sulphate andsea water. This work is done certain conditions and principles as the concrete isthought to be exposed to the acitic environment in nature. At the end of theobservation, it is understood that durability has a vital role for the concrete andreinforced concrete structures in acitic environment.