Termal püskürtme tekniği ile yüksek performanslı Zn/Al (85/15) kaplamaların üretimi ve karakterizasyonu
Investigation of high performance Zn/Al (85/15) coating produced by thermal spray technique
  1. Tez No: 181776
  2. Yazar: AHMET GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÜSTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Elektrik ark püskürtme metalik malzemelerin bir altlık yüzeyine biriktirilmesiprosesidir. Türkiye'de çok az bilinmesine rağmen elektrik ark püskürtme prosesikorozyon ve abrazyona dayanımlı kaplama üretmek için çok geniş bir uygulamaalanlarına sahiptir. Özellikle korozyon uygulamalarında çok geniş bir kullanım alanımevcuttur. Çinko, alüminyum ve yüksek performanslı 85/15 çinko/alüminyumalaşımları bu yöntem ile özellikleri büyük çelik yapılardaki korozyona dirençlikaplama olarak uygulayabilmektedir.Bu çalışmada çinko ve 85/15 çinko/alüminyum kaplamaların elektrik ark püskürtmeyöntemi ile üretilmesi ve SEM, EDS ve optik mikroskopla incelenmesiamaçlanmıştır. Hızlandırılmış korozyon testi olan Tuz Püskürtme Testi ile dekorozyon davranışları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, 85/15 çinko/alüminyumalaşımının korozyon direngenliklerinin diğer metalik kaplamlara göre daha yüksekolduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Electric arc spraying is a process of depositing metallic materials on a substrate.However, this process is less known in Turkey. Electric arc spray process has avariety of applications for corrosion and abrasion resistance coatings. Especially, thisprocess has a variety of applications for corrosion protection. Zinc, aluminum, andzinc/aluminum 85/15 alloy coatings are easily on electric arc spraying.In this study, zinc, and zinc/aluminum 85/15 alloy coatings were produced withelectric arc spray process, coated samples were investigated optical microscopy,SEM, and EDS analysis. The samples were also tested to reveal corrosion protection.Accelerated corrosion test ?Salt Spray Testing? was applied to evaluate coatingperformance as well as coating materials performance. The results showed goodperformance.