Nükleer reaktör malzemelerinin araştırılması
Searching the materials of nuclear reactor
- Tez No: 181795
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yedi bölümden oluşan bu çalışma; kurulması karmaşık işlemler sonucundagerçekleşen nükleer güç reaktörlerinde, enerji üretilen yakıtların ve bunlarınkonulduğu reaktör kalbinin yapımında kullanılan malzemelerin araştırılmasınıiçermektedir.Birinci bölümde, nükleer enerji ve nükleer reaktörlerin elemanları hakkında bilgilerverilmiştir.kinci bölümde, reaktörlerde enerjiyi üretmek için kullanılacak uranyum, toryum veplütonyum yakıtlarının cevher aşamasından reaktörde kullanım aşamasına kadarüretimlerinden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde, üretilen yakıtların konulduğu reaktör kalbinin yapılabileceğialüminyum, magnezyum, zirkonyum, paslanmaz çelik ve seramik malzemelerintüm özelliklerini içeren bilgiler sunulmuştur.Dördüncü bölümde, reaktör kalbinde fisyon sonucunda açığa çıkan yüksek enerjilinötronları yavaşlatmada kullanılan hafif su, ağır su, grafit, berilyum ve berilyumoksit gibi moderatör malzemeler ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.Beşinci bölümde, reaktör kalbinde oluşan fazla nötronları yutmada kullanılan bor-bor ürünleri ve kadmiyumdan yapılan malzemelerle ilgili bilgiler verilmiştir.Altıncı bölüm, reaktörde oluşan ısıyı çekip almada kullanılan gaz, sıvı ve sıvı-metalsoğutucu malzemelerle ilgili bilgileri; yedinci ve son bölüm ise, bütün bumalzemelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri dikkate alınarak bir yerde kurulacaknükleer güç reaktörünün çalıştırılması için kullanılacak yakıt, yapı, yavaşlatıcı,kontrol ve soğutucu malzemelerin neler olması gerektiği hakkında bilgileri içerir.ix
Özet (Çeviri)
This study formed seven sections, contains searching about the fuels used toproduce energy in the nuclear power reactors which need complex operations to beestablished and searching the materials which the reactor?s heart is made of andwhere the fuels are put in.In the first part, nuclear energy and the datas about nuclear reactors? elements havebeen given.In the second part, uranium, torium and plutonium fuels which will be used toproduce energy in the reactors , and how to produce that fuels from ore process tousing in the reactor process have been mentioned.In the third part, the datas about all features of aluminium, magnesium, zirkonium,stainless steel and ceramics with whom the reactor?s heart where the producedmaterials are put in, will be able to built, have been presented.In the fourth part, moderator materials like light water, heavy water, graphite,beryllium and beryllium oxide are used to retard high energied neutrons which aregot after fusion in the reactor?s heart, have been examined.In the fifth part, the datas about the materials made of boron-boron products andcadmium used to absorb extra neutrons formed in the reactor?s heart, have beengiven.The sıxth part contains the datas about gas, liquid and liquid-metal cooler materialsare used to draw the heat formed in the reactor; The seventh, the last part containsthe datas about how to choose the fuels, structure, retarding, control and coolermaterials will be used to be started the nuclear power reactor which will beestablished on a place in according to pay attention to the physical and chemicalfeatures of all these materials.x