İstanbul derelerinin taşkın debilerinin tahmini
Runoff discharges calculation of istanbul streams
  1. Tez No: 181798
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ SALTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı İstanbul İlinde seçilen 8 adet derenin taşkın debilerininhesaplanmasıdır. Ayrıca İstanbul da mevcut uygulamalar ile ilgili bilgi verilerekörnekleme de yapılmıştır.Çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tanımlamalar yapılmıştır ve dereıslahları ile ilgili bilgi verilmiştir.İkinci bölümde yaşanan sorunlar ile ilgili bilgi verilmiş ve şekiller ile örneklerverilmiştir. Yapılan uygulamalar arazide gözlemlenmiş ve ilgili kurumlar ilegörüşülerek bilgi alınmıştır.Üçüncü bölümde taşkın debisi hesaplamalarında kullanılan yöntemler açıklanmış veçalışmada kullanılan Snyder, Kirpich, Mockus ve S.C.S yöntemleri izah edilmiştir.Dördüncü bölümde bu yöntemler kullanılarak 8 dere üzerinde taşkın debilerininhesabı yapılmıştır.Beşinci ve altıncı bölümde de çıkan neticeler karşılaştırılarak değerlendirmeyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to calculate overflow debits of 8 streamlines, which areselected from Istanbul. Nevertheless there are some informations about availableapplications and some examples are given.This Study consists of 6 parts. There are some descriptions and informations aboutstream reformation in first part.In 2. Part some informations are given about problems faced and some figures givenas examples. Available applications are observed and had informations from relatedestablishments.In 3. Part, an evaluation of hydrological techniquies which are Snyder, Kirpich,Mockus and S.C.S. for making flood estimations have been explanied with details.In 4. Part of this study is calculation of streamlines which are selected from Istanbulwith four techinquies.In 5.and 6. Parts of this study is the results and comparison of the methods.