Donatısız ve sarılmış yığma yapıların deprem davranışlarının incelenmesi
Evolution of seismic behaviours of unreinforced and confined masonry buildings
- Tez No: 181799
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı yığma yapılar konusunda yeni sayılabilecek yönetmelik vestandartlar doğrultusunda, yığma yapı sınıflarını ve hesap yöntemlerini tanıtarak,donatısız ve sarılmış yığma yapıların deprem davranışlarını karşılaştırmalı olarakincelemektir.Bu amaçla yapılan çalışma beş ana başlık altında sunulmaktadır.Birinci bölümde çalışmanın amacından bahsedilmiş ve geçmiş yıllarda yığma yapılarüzerinde yapılan çalışmalara kısaca yer verilmiştir.İkinci bölümde genel bilgiler üzerinde durulmuştur.Yığma yapılarda kullanılanmalzemeler tanıtılmış, yığma yapılmış ve dört tür (donatısız, donatılı, öngerilmeli vesarılmış) yığma yapının karakteristik özellikleri verilmiştir.Yığma yapı temelsistemleri, yığma yapılardaki düzensizlikler ve hasar düzeyleri kısacaanlatılmıştır.Eurocode 8, ACI, AIJ,BS 5628 ve Türk Yönetmelikleri'nde yığmayapılarda bulunan sınırlamalar açıklanmış ve bu standartlardaki koşullarkarşılaştırılmıştır.Üçüncü bölümde sayısal uygulamalara konu olacak iki farklı malzemeden (tuğla vegazbeton) yığma yapı modeli oluşturulmuştur.Her iki malzemeden oluşan yığmayapı modelleri için önce donatısız model dikkate alınmış, daha sonra ABYYHY'debelirtilen esaslara göre düşey hatıllar eklenerek sarılmış durum ele alınmıştır.Bumodellerin deprem hesabında 12 Kasım 1999 Düzce depremi ivme kayıtlarıkullanılmıştır.Hesaplamalar SAP2000 programında mod birleştirme yöntemikullanılarak gerçekleştirilmiş.Dördüncü bölümde her iki malzemeden oluşan yapı modelleri için donatısız vesarılmış durumları ele alınarak elde edilen kesit tesirleri, yerdeğiştirme değerleritablo ve grafikler halinde karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.Son olarak ta yapımodellerinin donatısız ve sarılmış durumları için maliyet karşılaştırması yapılmıştır.Beşinci bölümde çalışmadan çıkarılacak sonuçlar ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce types of masonry buildings andcalculation methods and to investigate seismic behaviour of unreinforced andconfined masonry buildings comparatively considering new codes andstandards.This study carried for this purpose is presented under five main chapters.In the first chapter talked about the purpose of the study and moreover given shortinformation about the masonry buildings in the last years.General information is given in the second cahapter.These are : introduction ofmasonry buildings, classification of masonry buildings charecteristics of four typesofmasonry buildings (unreinforced, reinforced, prestressed and confined).Foundation of masonry buildings, irregularities for masonry buildings, and damagelevels of masonry buildings are also given in this cahapter considering therequirements recommended by Eurocode 8, ACI, AIC, BS 5628, and Turkish Codes.Two types of masonry buildings were chosen which occured two differentmaterial(brick and, gasconcrete) for numerical applications in the third chapter.Firstly both of the masonry buildings are investigated as unreinforced masonrybuildings and then vertical confining elements are added in this building to make itto confined masonry building.The seismic analysis of these buildings have used12th November 1999 Düzce Earthquake acceleration record. SAP 2000 computerprogram and modal analysis method have used numerical applications.In the fourth chapter both of the masonry buildings determinatin of shear forces anddisplacements comparatively given in the same graph.Finally cost estimations forunreinforced and confined masonry buildings are presented.In the fifth chapter, the conclusion and suggestions from this study are presented.