Borik asit esterlerinin üretimi
Production of boric acid esters
- Tez No: 181816
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günlük hayatımıza her yönü ile giren, pek çok alanda alternatifsiz olarak kullanılan,adeta mucizevi bir element olarak anılan bor, stratejik ve ekonomik bir önemesahiptir. Borun endüstriyel kullanımı elementel bor yanında daha çok bor türevlerişeklinde olmaktadır.leri derecede geliştirilmiş bor türevlerinden biri olan borik asit esterleri çeşitliendüstriyel proseslerde doğrudan reaktif olarak veya reaksiyon kontrol kimyasallarışeklinde bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, borik asidin n-propil, n-bütil,n-amil ve benzil alkol ile oluşturduğu esterlerin sentezi incelenmiştir. Çalışmanınamacı, söz konusu borik asit esterlerini sentezledikten sonra yeni sentezreaksiyonlarında kullanılabilecek halde saf olarak reaksiyon ortamından izoleetmektir.Bu amaçla, sentezlenen borik asit esterlerinin reaksiyon ortamından izole edilebilmeşartları deneysel olarak incelenmiş ve elde edilen ürünlerin 1H NMR spekrometresikullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thing that called a miraculous element is boron which is used in different way ofour life and used in many kind of sector has a strategic and economic importance.The industrial using of boron beside elemental boron is mainly being derivative ofboron.Boric acid esters which are a kind of boron derivative have been advanced developedthat have been using in different industrial processes or a type of reaction controlchemicals. In this inquiry, it has been researched that the way of the boric acid esterssyntheses by n-propil, n-butyl, n-amil and benzyl alcohol. The main idea of thisinquiry is after the synthesize some of boric acid esters; they have been insulatedfrom reaction environment in a pure way for using the new synthesis.For this purpose, boric acid esters which have been synthesized, have beenresearched in an experimental the condition of insulated from reaction environmentand it has been done the characterization of the acquired products by the way ofusing 1H NMR spectrometer.