Modifiye edilmiş meşe palamudu posası ile Pb(II), Zn(II) ve Cd(II) iyonlarının adsorpsiyonu
Adsorption of Pb(II), Zn(II) and Cd(II) ions on modified acorn waste
  1. Tez No: 181817
  2. Yazar: AHMET ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Pb2+, Zn2+ ve Cd2+ iyonlarının palamut posası ile adsorpsiyonuna tanecikboyutu, adsorban dozajı, sıcaklık, pH ve ilk konsantrasyon gibi parametlerin etkileriaraştırılmış ve bu metallerin maksimum adsorpsiyonu için optimum şartlar tespit edilmiştir.Langmuir, Freundlich ve Temkin izotermleri için adsorpsiyon parametreleri belirleniptartışılmıştır. Yalancı birinci dereceden, Yalancı ikinci dereceden, Elovich ve Partikül içidifüzyon hız eşitlikleri için parametreler belirlenip tartışılmıştır.Çalışma sonunda, tanecik boyutunun etkisi incelendiğinde en küçük tanecik boyutunda (90-212 µm) adsorpsiyon kapasitesinin en yüksek olduğu saptanmıştır. Adsorpsiyon dozajıartırıldığında adsorpsiyon kapasitesinin de arttığı gözlenmiştir. Sıcaklık değişimiincelendiğinde ise sıcaklığın adsorpsiyonu pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. pH değişimiincelendiğinde, adsorpsiyon için optimum pH aralığının 5,5-6,5 aralığı olduğu tespitedilmiştir. İlk konsantrasyon incelendiğinde ise adsorban kütlesi sabit tutulmasına rağmen,adsorpsiyon kapasitesinin arttığı gözlenmiştir.İzoterm verileri incelendiğinde, adsorpsyon prosesinin Langmuir ve Freundlich izotermlerineuyduğu, hız eşitliklerinden elde edilen sabitler incelendiğinde ise yalancı ikinci dereceden hızeşitliğine uyumlu olduğu gözlenmiştir.Sonuç olarak uygun işlemler ve optimum şartlar sağlandıktan sonra palamut posasının, Pb2+,Zn2+ ve Cd2+ iyonlarının giderilmesinde adsorban olarak kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of various parameters such as particle size, adsorbentdosage, temperature, pH and initial concentration on the adsorption of Pb2+, Zn2+ andCd2+ ions by acorn waste were investigated, and the optimum conditions for themaximum adsorption of these metals were determined. Adsorption parameters forLangmuir, Freundlich and Temkin isotherms were determined and discussed. Also,parameters for pseudo first order equation, pseudo second order equation, Elovichand intraparticle diffusion equations were determined and discussed.At the end of the study, it was found that the highest adsorption capacity wasobtained at the smallest particle size (90 - 212 µm). Adsorption capacity wasincreased when the adsorbent dosage was increased. When the effect of temperaturechange was examined it was found that temperature was affected adsorptionpositively. Is was also found that, the optimum pH interval for adsorption is 5.5-6.5for the examination of pH changes. When the initial concentration is viewed it isobserved that adsorption capacity is increased while adsorbent mass is kept constant.When isotherm data is studied, it is observed that adsorption process is agreed toLangmuir and Freundlich isotherms, and when the constants obtained from kineticequations are studied it is seen that they are agreed to second order equation.Finally, it is concluded that with proper processes and optimum conditions, acornwaste can be used to remove ions of Pb2+, Zn2+ and Cd2+.