Katı atıkların manyetik alan etkisi ile ayrıştırılması
Decomposition of solid wastes with magnetic field impact
  1. Tez No: 181835
  2. Yazar: BEHLÜL MURAT HAKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİRALİ ALOSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, bir çöp alanına gelen her çeşit katı atık içerisinde bulunabilecek metalve benzeri malzemeleri ayrıştırabilen sistemler üzerinde çalışılmıştır. Sistemlerinavantaj ve dezavantajlarını değerlendirebilmek için deney düzenekleri kurularakbunlar üzerinde çalışılmıştır. Kullanılan sistemlerden alınan sonuçlar yorumlandığızaman sistemlerin çeşitli verimlerde çalıştığı gözlenmiştir. Toplam madde miktarınınayrıştırılan madde miktarına oranının düşük çıkması sistemlerin en büyükdezavantajı olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle farklı sistemler denenerek çeşitliyorumlar yapılmıştır.Sistemlerde kullanılan bar mıknatısın özelliklerinin 9.000 / 12.000 / 18.000 Gaussşiddetinde, Rare Earth mıknatıslarla üretilir cinsten olması istenir. Bu tür birmıknatıs, her tip, tane ya da minimize olmuş partikül arasından metal parça vetozlarını temizler. Deney düzeneklerinde 16000 Gauss şiddetinde neodmium barmıknatıs kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, there have been all kinds of metals and similar materials in solid wasteswhich is arriving to the garbage area. We worked systems which are separating thismetals and similar materials to appreciate this systems advantages and disadvantages,we have worked on a experiment mechanism. When we interpret the results of ourexperiment datas, we can say ?systems are productive or unproductive?. when weestimate total material quantity to decomposed material quantity, we saw that,systems are not working well enough or working enough. Interpreting the results, Wecan use different systems or improve this systems.