Doğal kaynak suların zeolitlerle (klinoptilolit) arıtılmasının araştırılması
Investigation of purification of natural spring water with zeolite
- Tez No: 181836
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRALİ ALOSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkemizde bulunan doğal kaynak suları genellikle sert ve orta sertlikteki sular olup,8 ila 14 º Fs sertliğine sahiptirler. Bu suların, kullanımını yaygınlaştırmak için sertlikdeğerlerinin makul değerlere indirilmesi gerekmektedir. Bu değerler 1 ile 7,5 º Fsarasındadır.Bu çalışma, doğal kaynak sularının ülkemizde bol miktarda bulunan zeolit ve önfilitre işlemi için perlit kullanılarak serlik giderme çalışması yapılmıştır. Deneydekullanılan adsorbant doğal zeolittir. Doğal zeolit doğal suda bulunan Mg ve Caiyonlarını absorbe etmek amacı ile kullanılmıştır. Perlit ise ön filitrasyon işlemindekatı partüküllerin tutulmasında kullanılmıştır.Deneysel çalışmada iki tip protatip geliştirilerek, sertlik ölçüm deneyleri yapılmıştır.Bu protatipler kolunlu ve sürekli tip protatipler olup, deneysel çalışma sonucunda herikisinden de 7,2º Fs sertiliğinden doğal kaynak suyu sertliği 1,9 º Fs sertiğinedüşürülmüştür. Proseste kullanılan adsorbant olan doğal zeolit diğer çeşit adsorbantmalzemelerden oldukça ucuz olup ekeonomiktir. Ayrıca proses sonrası her ikiproseste kullanılan yani iş yapan zeolit başka amaçlar için (gübre, toprak hazırlamavs) kullanılması mümkündür. Dolaysıyla proses atığının başka amaçlar içinkullanılabileceğinden atığın çevreye zararı yoktur.Ülkemizde bulunan sertlik değerleri yüksek olan doğal kaynak sularının sertlikleriningiderilmesinde doğal zeolit kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Natural spring water has a hard and mild hard hardness water that ranges from 8 to14 Fs hardness class in Turkey. The hardness of the natural spring waters can bereduced to desirable values. Those are 1 to 7.5 Fs.In this studies, natural zeolite and perlite are used to reduce to natural springs waterhardness. The natural zeolit is used to remove Mg and Ca ions in natural springwater. Also perlite is used to remove particular with a pre-filtration.Two type apparatus are designed to obtain the measurement of spring waterhardness. These type are column and continue apparatus in this studies. The 7.2degrees of the hardness is reduced to 1.9 Fs. In this process, the adsorbent is naturalzeolite that is inexpensive and economical. Also the zeolit is unpollution. It can beused as varies goals ( fertilizer and filing land).The higher degrees hardness can be converted to normal values in Turkey.