Yapay sinir ağları ile membran proses verimine etki eden parametrelerin analizi
The analysis of parameters influenced membrane process efficiency using artificial neural network
- Tez No: 181837
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Membran prosesler atıksuların ileri arıtılması ve geri kazanılması için son yıllardauygulaması hızla artan teknolojilerdendir.Bu tez çalışmasında amaç, membran prosesi veriminin belirlenmesi ve Yapay SinirAğları (YSA) ile verime etki eden parametrelerin analiz edilmesidir. Bu amaçlaöncelikle, literatürdeki membran prosesi veriminin belirlenmesinde kullanılmış olanmatematiksel modeller araştırılmıştır. Literatürden toplanan 216 adet deneysel veriyikullanarak YSA eğitildi ve test edildi. YSA çok sayıda işlem elemanı ve bağlantıdanoluşan paralel dağıtılmış bir bilgi işleme sistemidir. YSA'nın eşsizliği, onun deneyselverilerin girdi ve çıktıları arasındaki ilişkiyi hiçbir önerme ve varsayıma gereksinimduymaksızın öğrenmesi ve genelleme yapmasında yatmaktadır. YSA'dan elde edilenteorik sonuçlar, deney ve model sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmasonuçlarına göre, MATLAB tabanlı geliştirilmiş YSA algoritması membran prosesiverimin belirlenmesinde alternatif bir metot olabilir.
Özet (Çeviri)
Membrane processes are recently new technology for advanced wastewater treatmentand recycling.The main purpose of this study, it has been determined efficiency of membraneprocess and analysıs of parameters influenced effıciency using artifıcial neuralnetwork (ANN). Firstly for this purpose, mathematical models used in order todetermine the efficiency of membrane process have been investigated. ANN istrained and tested using 216 experimental data which are collected from literature.ANN is parallel distributed information-processing system with a large number ofneurons and connections. The uniqueness of ANN lies its ability to learn andgenerate interrelationships between the input and output of experimental data withoutrequiring any postulates and assumptions. Obtained theoretical results from ANNwere compared with experimental data and model results. Based on the results,algorithm of ANN developed from MATLAB can be an alternetive method to predictthe efficiency of membrane process.