Üç boyutlu dual lorentz uzayında ivme eksenleri
Acceleration axes in three dimensional lorentz space
- Tez No: 181843
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde L3 , 3 -boyutlu Lorentz uzayında3temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde D1 , 3 -boyutlu dualLorentz uzayı ile ilgili genel tanım, teorem ve bağıntılar verilmiştir. Üçüncü bölümdeL3 , 3 -boyutlu Lorentz uzayında bir parametreli Lorentz küresel hareketler tanıtılmışve bu hareketlerin hızları ve pol noktaları ile ilgili teoremler verilmiştir. Dördüncü3bölümde ilk olarak D1 , 3 -boyutlu dual Lorentz uzayında bir parametreli dualLorentzian küresel hareketler tanıtıldı. Bu hareketin hızları ve ivmeleri ile ilgilibağıntı verildi. Bu bölümün üçüncü ve dördüncü kısmı tezimizin orijinal kısmınıoluşturmaktadır. Burada, bir parametreli dual Lorentzian hareketin ivmeleri ve ivmeeksenleri ile ilgili bağıntılar elde edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, we have given basicconcepts, theorems and relations in three dimensional Lorentz Space, L3 . In thesecond chapter, general definitions, theorems and relations were given concerned3with three dimensional dual Lorentzian Space, D1 . In the third chapter, oneparameter Lorentzian spherical motions were explained in three dimensional Lorentzspace, L3 , and theorems were given which were concerned with velocities and polepoints of these motions. In the fourth chapter, initially one parameter dual spherical3motions in three dimensional dual Lorentz space, D1 were explained and relationwas given which was concerned with velocities and accelerations of this motion. Thethird and the fourth parts of this chapter are the original contribution to the science ofmathematics. Here, relations were obtained concerned with acceleration andacceleration axes of one parameter dual Lorentzian motion.