n-Kişili oyunlar
n-Person games
  1. Tez No: 181842
  2. Yazar: HÜSEYİN SIRTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çatışma-rekabet durumlarının analizini yapmak amacıyla ?oyunlar teorisi? adıaltında özel matematik teknikler geliştirilmiştir.Teorinin amacı rekabet içinde bulunan kişi ya da gruplar için rasyonel hareketyollarını incelemek gruplardan birinin kazanmasını sağlamaktır.Bu tezde; ilk olarak, günümüzde daha da önem kazanan oyunlar teorisinde iki kişilikoyunlar ve bu oyunların çözüm yolları verildi. Daha sonra n-kişili oyunlarda ortaklıve ortaksız durumlar görüldü.Detayda n-kişili oyunlarda baskınlık, stratejik denklik, normalizasyon, kararlıkümeler ve çekirdek incelendi. Birkaç oyun problemi çözülerek son bölümde dengelikoleksiyonlardan bahsedildi.Tezin genelinde n-kişili oyun tanıtılmaya çalışıldı ve son bölümde çözüm için ikiyaklaşım önerildi.
Özet (Çeviri)
Special mathematics techniques called Game Theory are improved making clash-competition situation?s analysis.The aim of the theory is to examine rational way for the person or group which is inthe competition and make one of them win.In this thesis is given two person games and solution of the games. Situations areexamined in n-person games.In details domination, strategic equivalence, normalization the core and stable sets inn-person games are mentioned.In the last section, a few game problems are solved and balanced collections areexamined.Generally, n-person game (theory) is showed in this thesis. And two aspects aresuggested for solution in final part of this thesis.