Manyetik dipol geçişlerinde toplam kuralı metodu
Sum rules method in magnetic dipole transitions
  1. Tez No: 181844
  2. Yazar: ZAFER KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Manyetik dipol geçişlerinin bilinen enerji ağırlıklı toplam kuralı (EWSR), taban halinbiçiminden farklı biçime sahip seviyelere geçişler için genelleştirildi ve daha sonrakontur integraller ve rezidü teorisi yardımıyla, bu toplam kuralları için analitikifadeler elde edildi. Elde edilen analitik ifadeler için fortran dilinde programyazılarak nümerik hesaplamalar yapıldı. Sayısal hesaplamalar, manyetik dipol geçişoperatörü örneğinde, enerji ağırlıklı toplam kuralının sayısal değerinin çekirdekbiçiminin değişmesiyle keskin olarak azaldığını gösterdi. Bu çekirdeklerde M1geçişlerinin neden zayıf olduğunu elde ettiğimiz sonuçlar açıklığa kavuşturmuştur.vii
Özet (Çeviri)
The Energy Weighted Sum Rule (EWSR) of M1 transitions has been generalized formagnetic dipole transitions between states with different shapes. and by means ofcontour integrals and residue theorem, we obtain an analytic formula containing thedependence of deformation of the energy-weighted sum rule (EWSR) for themagnetic dipole transformations. For the obtained analytic formula has been madenumerical calculations in fortran program. Numeric calculations show that thetransition probability between levels, which have different forms decreases sharplycompatible with experimental data. The results of numeric calculations explain thequenching effects of M1 transitions.vii