Çeliklerin niobyum borür kaplanması ve özellikleri
The properties of niobium boride coated steels
- Tez No: 181849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, AISI 1010, AISI 4140, AISI D2 ve AISI M2 çeliklerininyüzeylerine niobyum borür kaplama uygulanmıştır. Niobyum borür kaplamaişleminde, borlama işlemi boraks, borik asit ve ferro-silisyumdan olaşan sıvıborlama banyosunda gerçekleştirilmiştir. Borlanan çelikler termoraktif difüzyonyöntemi kullanılarak ferro-niobyum, amonyum klorür, alümina ve naftalindenoluşan kutu potalarda niobyumlama işlemine tabi tutulmuşlardır. Borlamasıcaklıkları AISI 1010 ve AISI 4140 çelikleri için 900ºC ve AISI D2, AISI M2çelikleri için 1000ºC, 2 saat süre olarak seçilmiştir. Niobyumlama 850ºC, 900ºCve 950ºC sıcaklıkrda 1-4 saat sürelerde gerçekleştirilmiştir.Kaplanan numunelerin morfolojik, mekanik ve yapısal karakterzasyonları ve fazanalizleri optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM), SEM-EDS veX- ışınları paternleri kullanılarak tespit edilmiştir. Aşınma testleri esnasındaalumina ve AISI 52100 bilyeler kullanılmışlardır. Aşınma deneyleri 1N, 2N ve 5Nyüklerde 180 metre mesafede 0.1 m/s, 0.3 m/s ve 0.5 m/s hızlardagerçekleştirilmiştir. Diskler ve bilyelerde meydana gelen aşınma izleri optikmikroskop ve taramalı elektron mikrobu (SEM) kullanılarak incelenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, boro-niobizing treatment was realized on the surfaces of the AISI1010, AISI 4140, AISI D2 and AISI M2 steels. In the boro-niobizing treatment,preboronizing was realized in a slurry salt bath consisting of borax, boric acid andferro silicon. Then, boronized steels were niobized by thermo-reactive depositiontechnique in a pack consisting of ferro-niobium, ammonium chloride, alumina andnapthtelene. Boronizing treatment was performed at 900ºC for AISI 1010 andAISI 4140, at 1000ºC for AISI D2 and AISI M2 steels for 2 h. Niobizingtreatment was performed at 850ºC, 900ºC and 950ºC for 1-4 h.Morphological, mechanical and structural characterization and phase analysis ofthe coated samples were realized using optical microscopy, scanning electronmicroscopy (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDS), X-raydifractometer. Wear tests were realized against alumina and AISI 52100 stell ballsof the sliding speeds of 0.1 m/s, 0.3 m/s and 0.5 m/s and under the loads of 1N,2N and 5N. Worn tracks and scans of disk and ball metarials were analyzed usingoptical microscopy and scannig electron microscopy (SEM).