Karacabey yetiştirmesi esmer ve siyah-alaca sığırlarda, Amerika kökenli spermaların kullanılmasının sonuçları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 18185
  2. Yazar: SEYİT ALİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ALTINEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
-103- ö Z E T y Bu çalışma, Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğünde ye tiştirilen, Karacabey yetiştirmesi Esmer ve Siyah- Alaca sığırlara, A..B.D kökenli spermaların kullanılmasıyla 1983-1987 yılları ara sında kontrollerle saptanan verim değerleri kullanılarak döl, süt verimi ve büyüme özelliklerinin düzecini saptamak amacıyla yapıl mıştır. Çalışma materyalini oluşturan Esmer ve Siyah-Alaca sı ğırlardan; 127 adedi Karacabey yetiştirmesi, Karacabey Esmeri (K.E),135 adedi,A.B.D kökenli spermayla doğan Amerikan Karacabey Esmeri (A. K. E), 133 adedi Karacabey yetiştirmesi Avrupa Esmeri (AY. E), 115 adedi A.B*D kökenli spermayla doğan Amerikan Avrupa Esmeri (A. AV. E), 164 adedi Karacabey yetiştirmesi Karacabey Siyah- Alacası (K.S.A^ve l$& adedi jSe A.B.D kökenli spermayla doğan Ame rikan Karacabey Siyah-Alaca (A.K. S) ırkları olmak üzere toplam 834 adedi araştırma kapsamında alınmıştır. îlk sıfat yaşı Esmer gruplar için«,K.E,A.K.E,AV.E ve A. AV. E. de sırasıyla 592.16,576.25,607.15 ve 581.15^plarak saptan mış, ilk sıfattaki ortalama yaşları arasındaki f arklar, K. E. grubuy la A.K. E. grubu arasında önemsiz,A.AV.E.gıÖbu ile AV. E. grubu ara sında ise önemli bulunmuş tur (P-( 0.01). Siyah-Alaca gruplar için ilk sıfat yaşı K.S.A ve A.K. S. A düvelerde sırasıyla 562.42 ve 551.17 gün bulunmuş, gruplar arasındaki farklar önemli bulunmuş- tur(P^Ö.©l). ' \y Her gebelik için tohumlama sayıları, incelenen sistem lerdeki ineklerde birbirlerine yakın olduğu tespit e'dilmiş ve Es mer gruplarda 1.659 ila 1.903 arasında ^Siyah-Alaca gruplarda ise 1.49i ila 1.533 arasında değişmiştir. Kızgınlık oranları Esmer ırk ineklerde K. E, A.K. E, AV. E, ve A. AV. E sırasıyla,?* 93-22,% 92.85, % 90. ve % 90. 41, Siyah--104- A,laca ırk ineklerde, K.S.A ve A.K.S.A da % 90.41 ve % 91.42 ; Kı sırlık oranları Esner ırk ineklerde aynı sıraya göre,% 11.86, % 16.07, % 13.33 ve % 11.32, Siyah-Alaca ark ineklerde sırasıyla %. 16.43 ve % 14.28 ; gebelik oranları, Esmer ırk ineklerde, K. E, A. K.E, AV. E ve A. AV. E de sırasıyla % 88.13, % 83.9,% 86.6 ve % 88.7, Siyah-Alaca ırk ineklerde K.S.A ve A.K.S.A da % 83.56 ve % 85.71; yavru atma oranı K. E, A. K. E, AV. E ve A. AV. E ırklarda sırasıyla % 1.69, % l.?8,% 1.66 ve % 1.88, Siyah- Alaca ırk ineklerde K.S.A ve A.K.S.A da sırasıyla % 2.73 ve % 2.85;doğum oranları aynı sıraya göre Es merlerde y°/o 86.44, % 82.14, % 85.0 ve % 86.79, Siyah- Alacalarda % 80.82 ve % 82.85; gebelik süresi Esmer ırk ineklerde Karacabey- Esmeri(K.E),Ame"rikan kökenli Karacabey Esmeri(A.K. E) »Avrupa Esme ri (AV. E) ve Amerikan kökenli. Avrupa Esmeri (A. AV. E)rwde, sırasıyla 288.88,289.69,290 ve 290.08 gün, Siyah-Alaca ineklerde K.S.A ve A.K.S.A da ise 278.81 ve 279.38 gün bulunmuştur. İncelenen kızgın lık, kısırlık, gebelik, yavru atma, doğum oranları ve gebelik sürele ri yönünden gruplar arasındaki farklılık, istatistik! yönden önem siz bulunmuştur. Esmer gruplardön K.E, A.K.E,AV.E ve A. AV. E inekler ilk buzağılarını sırasıyla 908.24, 885.23, 924.41 ve 892.39 günde ver mişlerdir. Siyah-Alaca gruplardanKKSS.A ve A.K.S.A ırk inekler ise,ills büfcağalar>filr:. nısirasıyla 863.37 ve 844.21 günde vermişlerdir. Es mer gruplardan A.K.E grubuyla K.E grubu arasındaki laktasyon yaşı farkı önemsiz^^Egrübuyla AV. E grubu 'arasındaki fark ise önemli bulunmuştur (P /o. 05).Siyah- Alacalardaki ilk buzağılama yaşları farkı önemsiz saptanmıştır. Doğum ağırlıkları Esmer ırk erkeklerde ;K. E, A. K.E, AV. E ve A. AV. E ırk buzağılarda sırasıyla ;40. 83, 41.64, 38.22 ve 39.44 kğj-105- ddşilerde 58.61, 39.22, 36.13, ve 37.95 kg; sütten kesme ağırlık ları aynı sıraya göre erkeklerde 118.61, 122.66, 110.27ye 117.22 kg ; dişilerde ise 113.14-, 115.15, 104.28 ve 112.46 kg bulunmuş tur. Siyah.- Alaca ırk erkeklerde doğum ağırlıkları K.S.A ve A. K.S.A buzağılarda 39.11 ve 40.76 kg, dişilerde 37.24- ve 38.36 kg, sütten kesme ağırlıkları aynı sıraya göre erkeklerde 119.22ve 121.17 kg, dişilerde ise 114.08 ve 115-15 kg bulunmuştur. Gruplar arasında do ğum ağırlıkları yönünden A.K.E grubu ile K.E grubu arasındaki fark ları önemsiz, A. AV. E gurubu ile AV. E grubu arasındaki* fark, A. AV. E lehine önemli, sütten kesme ağırlıkları yönünden Amerika kökenli ?? A.K.E ve A. AV. E grupları Karacabey yetiştirmesi K.E ve AV. E grup larına göre farklılıkları önemli olmuş tur(P/ 0.001).Siyah- Alaca ırklardaki buzağı doğum ağırlıkları yönünden^ A. K.S.A grup;K.S.A gruptan istatistiki yönden önemli, ancak sütten kesme döneminde ise önemsiz bulunmuştur. Esmer ırklarda ve Siyah- Alaca ırklarda 5. aya kadar yaşaaa :güçjerlir3irbirleriae yakın düzeyde olup, Esmer ırklarda, % 88.72 ile % 92. 91, Siyah- Alaca ırklarda % 86.25 ila % 88.41 arasında ol muştur. -^ İncelenen süt verimi özelliklerinden; laktasyon süresi, gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi ve olgun çağa göre düzel tilmiş süt verimi, Esmer ırk gruplardan K.E ırk ineklerde sırasıy la 307.14 gün, 3043. 33 \kg, 302 5. 13 kg ve 3448.64 kg; A.K.E ırk inek lerde 315.31 gün, 3399. #2, kg, 3331.43 kg,3831.14 kg ;AV.E ırk inek lerde, 302. 2gün 2613. 26/ kg, 2628.94 kg ve 2970.70kg ve A. AV. E ırk ineklerde ise 311-35 gün, 2976. 33 kg, 2946. 57 kg ve 3359.09 kg buluns muştur.-106- Süt verimiözellikleri yönünden Amerika kökenli Esmer grupların (A.K.E ve A. AV. E ), Karacabey yetiştirmesi Esmer gruplarına (K.E ve AV. E) göre farklılıkları istatistiki yönden önemli bulunmuş tur (P ^ O. 001). Siyah- Alaca ırklardaki süt verim özelliklerinden ;laktasyon süresi gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi ve olgun çağa göre düzeltilmiş süt verimleri, K. S. A. ırk ineklerde sırasıyla, 294-. 18 gün, 3185.14 kg, 3248.84 kg ve 3768.65 kg ; A.K.S.A ırk ineklerde ise sı rasıyla; 303.47 gün,3567«36 kg,3581.63 kg ve 4190.51. kg bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-107- SUMMAEY This study was carried out to investigate for fertility traits, the milk yield and growth, characteristics of Brown and Black-and-white catties which have been used U.S. A origined sperma, by using the production values obtained at the Karacabey state farm Breeding section, during the years 1983-1987' The study material consisted of 127 Karacabey growth Kara cabey Brown (K.E), 135 Birth by U.S. A origined sperm Karacabey Baswn ( A.K.E.)»133 Karacabey growth Eupopean Brown (AV.E), 115 Birth by U.S. A origined sperm American European Brown (A.AV.E),164- Karacabey growth Karacabey Black-and - white ( K.S.A ) and also 100 birth useof U.S. A origined sperm American - Karacabey Black-and-White ( A. K.S.A); Total of 834 breeds was taken under the investigating. Firsthead ages for Brown groups at the K.E, A.K.E, AV.E and A.AV.E calves were respectively found 592.16, 576.25, 607.15 and 581.13 days. Diff ere ncies at the first heat ages among the ave rage ages were found unimportant between K.E groups and A.K