Hampshire down X kıvırcık melezlemesi yoluyla kaliteli kesim kuzuları elde edilmesi imkanları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 18186
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HIDIR DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-53- QZET Bu çalışma İnanlı Tarım İşletmesinde 1968 ve 1989 yılla rında Kıvırcık ve Hampshire Down fcoçlarla birleştirilen Kıvır cık koyunların dol verim düzeylerinin ortaya konması ve Kıvırcık ve Heropshire Down / Kıvırcık F., kuzularının büyüme, yaşama gücü, besi ve karkas özelliklerinin karşılaştırılması amacıyla yapıl mıştır. Araştırma süresince gruplar benzer bakım ve beslenme ko şulları altında bulundurulmuştur. Kıvırcık koyunların dolverimi özelliklerinin düzeyleri saf yetiştirilen 1099 adet Kıvırcık ve Hampshire Sown koçlar ile birleştirilen 865 Kıvırcık koyunda tesbit edilmiştir. Ya şama gücü 1082 Kıvırcık ve 731 F kuzunun, doğum ağırlığı, B77 Kıvırcık ve 640 F. kuzunun, süt kesim ağırlığı ise 427 Kıvırcık erkek ve 273 F. erkek kuzunun verilerine gore saptanmıştır. Besi özelliklerinin belirlenmesi için Kıvırcık ve F. gruplarından 50'şer kuzu sütten kesmeden sonra 75 gün süreyle besiye alınmıştır. Kesim ve karkas özelliklerinin tesbiti için ise Kıvırcık ve F grublarmdan 6' şar kuzu kullanılmıştır. Koç altı koyun sayısına göre hesaplanan gebelik doğum ve ikiz doğum oranları saf yetiştirilen Kıvırcık koyunlarında sıra sıyla % 93.3, % B9.1 ve % 10.4, Hampshire Down koçlarla birleş tirilen Kıvırcık koyunlarında ise aynı sıraya gore % 82.2, % 78. 6 ve % 7.5 bulunmuştur.-54- Kuzularm doğumdan 90, çüne kadar yaşama gücü Kıvırcık kuzularda % 93.6, F kuzularda %, 78.3 olarak saptanmıştır. Kı¬ vırcık kuzular doğumda ve 90. günde sırasıyla 4.03 Kg. ve 19.20 Kg., F. kuzular ise aynı sıraca göre 4.4 Kg. ve 22.17 Kg. ağır¬ lıkta bulunmuşlardır. Besiye alınan kuzularda günlük canlı ağırlık kazancı ve l Kg. canlı ağırlık kazancı için tüketilen yem miktarı Kıvırcık kuzularda sırasıyla 245 g. ve 4.3 Kg., F. kuzularda ise aynı sı¬ raya göre 340 ve 4.4 Kg. olarak tesbit edilmiştir. Kesim öncesi canlı ağırlık, soğuk randıman ve Husculus Longissirotts Borsi kesit elanı Kıvırcık kuzularda sırasıyla 41.2 2 Kg., % 47.6 ve 15.4 cm, F, kuzularda sırasıyla 49.8 Kg., % 48.6 2 ve 22.4 cm olarak bulunmuştur* Araştırmada elde edilen bulgular F., grubunun doğum ağır¬ lığı, büyüme hızı, besinin çeşitli dönemlerindeki toplam canlı ağırlık kazancı, kesim ve karkas ağırlıkları yönünden Kıvırcık grubundan üstün oldukları, l Kg. canlı ağırlık kazancı için Kı¬ vırcık kuzulariyla benzer düzeyde yem tükettikleri, yaşama gücü ve yem tüketimi hekiminden ise Kıvırcık grubuna göre daha düşük düzeyde oldukları görülmüştür, Hsapshire Dovvn koçlarla birleş¬ tirilen Kıvırcık koynlar saf Kıvırcık koyunlardan daha düşük dü¬ şük düzeyde dölverimi sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
-55- SUMMARY This study has been carried out at İnanlı State Production Farm, near Tekirdağ, to determine 'the levels of some reproductive traits of Kıvırcık ewes mated to Kıvırcık end Hampshire Down rems, end to compare. Kıvırcık and Hampshire Down x Kıvırcık (F.,) lambs for growth, survival rate, fattening performance and carcass cha racteristics. These groups were kept under similar feeding and management canditions throughout the study period. Levels of reproductive traits in 1099 Kıvırcık ewes mated to Kıvırcık xems and in 865 Kıvırcık ewes mated to Hampshire Down rass. Numbers of lambs used in Kıvırcık and F. groups were respec tively 1082 end 731 for survival rate to weening (9D days of age), BT7 and 640 for birth weight and 427 and 273 for weaning w eight. 5C single-born male lambs from each of the above groups were put on £ 75- day fattening test for studying their fattening perfor mances. At the end of the fattening test, 6 lambs from each group were slaughtered for carsBss evaluations. On the basis of number of ewes put to rams, pregnancy, birth and twining rates were P3.3 ';, E9.1 £ and 10.4 £ for pure bred kıvırcık ewes and 82.2 £, 70. 6 £ and 7.5 c/s for Kıvırcık ewe s mated to Hampshire Down rams, respectively» Survivel rate tc weening was 93.6 £ in Kırırcık and 7B.3 £ in F, lambs. Keen birth weioht and weening weight were found 4.D3 Kg. end 19.20 Kç. in Kıvırcık lambs end £-.1 Kg. and 22.1 Kg. in F. lambs, res pectively.-56- Average daily weight goin and feed consumption per Kg. liveweight goin in the fattening period were 235 c. and 4.3 Kg. for Kxvxrcxk lerabs and 340 g. and 4.4 for F. Iambs, in the given order* Mean values for carcass traits of Kxvxrcxk and F lambs were found as follows ; Weight at slaughter 41.2 Kg. and 49. B Kg,, cold Killing out percentage 47.6 %? and 48.6 %t 2 and cross-section area of M. longissimus dorsi 15.4 cm and 2 22.4 cm, respectively. According to the restilts obtained in the study, ? lambs are superior to Kxvxrcxk lambs in birth weight, weaning weight, liveweight gain in different periods of fattening test and sla ughter and carcass sharacteristics. Their feed efficiency was similar to and their survival ability was lo^er than those in Kxvxrcxk lambs. Kxvxrcxk ewes mated to Hampshire Down rams has a lower reproductive performance as compared to pure-bred Kxvxr cxk ewes.